Vysoká škola a rodičovská dovolená? Jde to dohromady?

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/photos/child-mother-hand-family-baby-mom-5033381/

Kojit, přebalovat a ještě k tomu se učit na zkoušku? Jde to? V tomto článku si můžete přečíst několik tipů, jak skloubit studium VŠ a péči o miminko.

Období rodičovské dovolené je pro studium v mnoha ohledech ideální. Můžete tak navýšit své znalosti a po návratu se mnohem lépe uplatnit na trhu práce. K tomuto kroku je však často náročné najít motivaci. Přinášíme proto několik praktických tipů, které ženám usnadní cestu za vzděláním i v období mateřské dovolené.

Krok první: Správný výběr školy

Pokud jste se rozhodla, že rozšíříte své vzdělání studiem VŠ, je dobré si pečlivě projít všechny dostupné informace o možnostech, které máte. Studium můžete rozdělit na prezenční, nebo dálkové. Nejen pro ženy na mateřské dovolené, ale i pracující jedince představuje ideální řešení právě studium dálkové. Studenti totiž mohou využívat velké množství učebních materiálů, které jsou k dispozici online. Také dbejte na dobrý výběr oboru, který bude možné skloubit s péčí o dítě. I kdybyste ráda, medicína to bohužel nebude.

Tip: Bude to chybějící čas, který se stane vaším největším protivníkem. Naštěstí však můžete využít možnosti vypracování seminárních prací na zakázku. Ušetřený čas věnujte rodině, která to jistě ocení nejvíce.

Krok druhý: Strategické plánování času

Schopnost dobře plánovat čas bude ve vašem případě zásadní. Mateřská dovolená je pro ženu složitým obdobím vyžadující neustálou pozornost, spolupráci s rodinou, nekonečné plánování a přizpůsobování se nečekaným situacím. A k tomu ještě přidejte zkoušky, seminárky a později i psaní závěrečné práce. Jako správný manažer se nebojte delegovat některé úkoly na partnera či vaše blízké. Tím získáte potřebný čas, který můžete věnovat samostudiu. Zkuste se doma domluvit na konkrétním čase, kdy budete po co možná nejvíce dní v týdnu moci zasednout k počítači a pracovat na svém vzdělání.

Krok třetí: Pozitivní myšlení a motivace

Možná se setkáte s některými negativními ohlasy. Část lidí vaše studium bude brát tak, že dáváte dítě na druhou kolej a dáváte přednost vlastním zájmům a ambicím. Nesmíte zapomínat, že vyšší vzdělání je především cesta k lepšímu uplatnění, atraktivnějšímu  pracovnímu místu a zpravidla také k vyššímu platu, což v konečném důsledku je přesně to, co vaše dítě ocení.

Krok čtvrtý: Najděte si kamarádku

Lidové rčení, že ve dvou se to lépe táhne, lze uplatnit nejen na vztahy, ale také na studium. Pokud k sobě najdete stejně motivovanou maminku, s kterou si budete rozumět, máte napůl vyhráno. Můžete s ní probrat vše kolem svých dětí, ale i studijní povinnosti. V případě, že máte děti větší, můžete se učit i s nimi. Oceníte to jak u seminárek, ale především u vypracování závěrečné práce.