Je tablet vhodnou hračkou?

Nové technologie spojené s moderní dobou se nedotýkají jen vás, ale v několika pár letech i vašich potomků. Je to ale dobře? Je dobré dětem dopřát dětem poznání nové techniky a tabletu, nebo být striktně proti? V dnešním článku vám nabídneme názory několika odborníku z oblasti pedagogiky a psychologie, které se k problematice dítě s tabletem vyjadřují.

Tablet ano, ale…

Jelikož se jedná o hračku, která je interaktivní, a tudíž pro dětskou zvědavost velice atraktivní, mělo by zde platit pořekadlo „všeho s mírou“. Dítě se lehce stane na takové věci závislé a ostatní hračky ho brzy přestanou lákat a bavit. Pokud necháte tvorbu jeho volného času na samotném dítku, kontrolujte alespoň délku času, kterou s tabletem stráví. Samozřejmostí by měla být i kontrola nad prohlížením stránek, popřípadě zakázat v prohlížeči určitý typ webových portálů.

Pokud tabletem disponujete, nemusíte se určitě vyhýbat občasnému půjčení dítěti. V dnešní době nabízí internet plno zábavných a rozvíjejících her, které dokážou podpořit kognitivní myšlení dítěte (například hry na zapamatování).

Kdy je vhodné tablet půjčit a na co si dát pozor

Tablet je dobré mít po ruce jako výjimečnou záchranu. Vhodný je při dlouhém čekání, například u lékaře, v autě, nebo pokud potřebujete pár minut klidu na domácí práci.

Určitě ale nedávejte dítěti tablet, abyste od něj měli několik hodin klid. Jedná se o typ pohybu, při kterém se všechno napětí soustředí pouze do prstu a dítě je pouze ve strnulé poloze. Ovšem to je chyba. Dítě by mělo být v kontaktu s různým typem hraček, aby se hýbalo celé.

Neučte také dítě, že tablet je forma odměny, protože i tak si na něj mohou navyknout.

Posledním tipem se týká vlastnictví tabletu. Tablet by měl být váš a dítěti byste ho měli pořídit až v pokročilejším věku, jako je například 12 let a více. Ale i tehdy musíte být neustálým kontrolorem nad časem a obsahem, které dítě na tabletu prohlíží.

A jaký je váš názor na tablet jako hračku pro dítě?