Co je zdravá špína a co přehnaná hygiena u dětí?

Necháte děti hrát si venku a ocucávat si prsty, nebo si hrají pouze doma v perfektně uklizeném domě? Několik studií nyní potvrdilo, že pokud budete dítě vychovávat ve sterilním prostředí, budou později více náchylnější k nemocem. Trochu špíny proto nevadí a dítě spíše posílí.

Fuj, nech to!

Běžná věta maminek, které se ale jen snaží své dítě ochránit před nemocemi a různými ekzémy. Strach z toho, aby dítě nepřišlo do styku s bacili je přirozený, ale všeho s mírou. Samozřejmě musíte dát pozor, aby dítě neochutnávalo jakýkoliv domácí prostředek na mytí. Ale pokud dítě bude vyrůstat ve sterilitě, jeho organismus nebude připraven na styk s bakteriemi a tím pádem jeho imunitní systém bude na nule. Doma samozřejmě uklízejte, ale jen v míře. Nechte dítě si hrát hodně venku, běhat na boso, hrabat se v písku a pokud to není nutné, nemyjte mu pořád ruce. Jeho organismus se naučí bojovat s bakteriemi a v budoucnu bude velmi malá pravděpodobnost vzniku alergií a podobných onemocnění.

Jak by měla vypadat hygiena dítěte

Hlavní je, aby se dítě naučilo základní hygienické návyky. I když vy to sami třeba neděláte, dohlédněte aby si vaše dítě čistilo zuby ráno i večer. Po návštěvě záchodu si umylo ruce a ráno si obličej. Návštěvu koupelny mu zpříjemněte jeho veselým ručníkem, pořiďte mu stoličku k umyvadlu a třeba příjemně vonící mýdlo.

TIP:   Vyzkoušejte neviditelná rovnátka pro děti.

Co se týče koupání, dítě koupejte každý den. Je to pořád stejné, jde o naučení pravidelných hygienických návyků. Navíc těchto pár minut může být zábavou pro oba. Mějte plovoucí kachničku vždy při ruce a ukažte mu zábavu s pěnou. Dítě nikdy nekoupejte je-li bezprostředně po jídle, pláče nebo se vzteká. Tato činnost se mu může znepříjemnit.

Závěrem snad stačí říct jen to, že je dobré dítě naučit správnému návyku, jak se o sebe starat. S čistotou to ale nikdy nepřehánějte a mějte zdravé dítě.

Více o tom, jak se buduje dětská imunita se dočtete v článku kolostrum pro děti.