Co během těhotenství nesmíte konzumovat?

Můžu si dopřát sushi, víno, šálek kávy? Co by budoucí maminky neměly konzumovat? U některých potravin a nápojů platí jasná stopka, u jiných je to tak trochu na hraně. Podívejte se dnes spolu s námi na to, jak to se stravováním během těhotenství je. 

Pozor na listerii

Listerie je baterie, která může těhotným ženám způsobit mnohé problémy. Potencionálním zdrojem listerie může být syrové či nedostatečně tepelně upravené maso, jedná se především o tatarák, sushi, masové pasty, saláty s majonézou, paštiky, nepasterizované mléko a produkty z něj, neumytá zelenina či ovoce. Z těchto potravin se do vašeho těla může listerie dostat. Pravdou je, že těhotné ženy jsou více ohroženy nákazou této bakterie, jelikož je jejich imunitní systém utlumen. Po zjištění této nákazy dochází k léčbě s pomocí antibiotik, která mají zabránit přenosu nemoci na plod. Bohužel neléčená listerióza může být příčinou samovolného potratu, předčasného porodu či úmrtí dítěte krátce po porodu.

Příznaky

Bohužel příznaky tohoto onemocnění lze snadno zaměnit s běžnou virózou či chřipkou. Listeriózu doprovází horečky, zimnice, bolest svalů, průjem, bolesti hlavy a také ztráta rovnováhy.

Zdroje rtuti

Vyhnout byste se měly během těhotenství i zdrojům rtuti, mezi ty patří především mečoun, žralok či makrela. Asi žraloka nekonzumujeme každý den, ale makrela je u nás poměrně běžnou. Během těhotenství si tedy konzumaci těchto ryb odpusťte. Avšak dobře tepelně upravené ryby jsou pro vás během těhotenství důležité jako skvělý zdroj omega- 3 kyselin.

Káva?

Mýty okolo pití kávy v době těhotenství snad již byly vymýceny. Pravdou je, že hojné pití kávy není zdravé pro žádného člověka. Pokud si dopřejete šálek kávy dvakrát do týdne, není to pro vás nic hrozného, a to ani v době těhotenství. Podobně je to i s konzumací alkoholu. Během těhotenství byste se mu měly vyhnout, ale někteří lékaři sklenku vína za týden nevylučují.