Dítě a počítač – jak poznáte, že je závislé?

Stejně jako milují děti objevování nových věcí, milují i elektroniku a moderní technologie. Je úplně přirozené, že dítě láká hraní a brouzdání po internetu. Jak ale poznat, že je na počítači závislé?

Vzorné dítě

Dítě přijde ze školy, nebo ráno vstane a jde k počítači. Vůbec nezlobí, my o něm skoro nevíme a ani nemáme strach, co by se mohlo stát venku. Být u počítače je pro nás i pro dítě pohodlné a bezpečné. Je tomu ale opravdu tak? A co stane, když takové dítě počítač nedostane?

Jak poznáme závislost

Je těžké poznat, jestli je dítě závislé, nebo ho prostě jen počítač, brouzdání po internetu a hry baví. Existují ale následující body, které skoro u všech závislých dětí shodují.

  • Jakmile dítěti zakážete počítač, začne se nepřiměřeně vztekat.
  • Pro vidinu, že bude moc trávit na počítači nějaký čas, bude maximálně spolupracovat a fungovat tak, jak si přejete.
  • Zanedbává školu, koníčky a neutváří si jakékoliv vztahy na úkor toho, aby mohlo být na počítači.
  • Počítač je jeho jedinou náplní dne.

Jak dál, když s dítěte vyrostl „závislák“

V první řadě je potřebné vědět, jak špatně na tom dítě je. Je-li s ní domluva, zkuste s ním více komunikovat a ukázat mu hranice, které jsou zdravé, a které nikoliv. Zkuste se ho zeptat, co ho na virtuálním světě baví a zjistit, zda za tím neschovává jiný problém. Dalším způsobem, jak postupovat, je stanovit si společně, kdy bude moci trávit čas na počítači a jak dlouho. Pokud nastavíte určité hranice, buďte důslední a kontrolujte, zda je dítě dodržuje. A ve volných chvílích, které mu vzniknou, mu zkuste nabídnout jiný program, zahrajte si deskovou hru, jeďte na výlet.

V případě, že na dítě už nic neplatí, je dobré vyhledat profesionální pomoc, která vám s jistotou pomůže.

Nezapomínejte také, že závislost může vzniknout i na tabletu, nebo telefonu. Buďte proto ostražití, jak vaše dítě tráví čas a nenechte ho spadnout do něčeho, co nebude příjemné pro něj ani pro vás.