Jaké jsou příznaky těhotenství v počátečních dnech?

Pociťujete na svém těle zvláštní změny? Cítíte se jinak? Nafouklejší, s menší dávkou energie a bolestí zad? Připisovali jste tyto změny doposud jen chladnějšímu počasí? Příčinou možná není změna ročního období, ale to, že jste jednoduše těhotná. Jaké jsou tedy první příznaky těhotenství?

První příznaky

První příznaky těhotenství se obvykle dostavují 14 po oplodňujícím styku. Od této doby vás mohou doprovázet některé z níže zmíněných příznaků, ale vše potvrdí až pozitivní těhotenský test či lékař.

Citlivá prsa

S obdobím těhotenství přichází i nateklá prsa, která jsou velmi citlivá. To má na svědomí rostoucí hladina hormonů v těle. Citlivost a bolestivost prsů je rozdílná od té, kterou zažíváte před menstruací, je o něco silnější. Bolestivost prsů však většinou odeznívá na konci 1. trimestru, jsou však ženy, které toto prožívají po celou dobu těhotenství.

Zvýšená únava

Dostavuje se také zvýšená únava a pocit vyčerpání. Příčinou je rostoucí hladina hormonu progesteronu. Nebojte se, únava se ve 2. trimestru zase sníží, ale dostaví se na konci těhotenství, a to z rostoucí váhy.

Implantační krvácení

U mnoha žen se také po 11-12 dnu po oplodnění dostavuje drobné vaginální krvácení. V tomto případě nejde o menstruaci, ale o uhnízdění vajíčka v silně prokrvené děložní tkáni. Toto krvácení je velmi slabé a tvrá jen 1-2 dny.

Nevolnost a zvracení

Přibližně měsíc po početí začínají ženy pociťovat nevolnost a pocity na zvracení, které se mohou dostavit již dříve. Nevolnost se přitom může dostavovat kdykoliv během dne, i když nejčastěji ráno.

Nafouklé břicho

Na začátku těhotenství vás bude doprovázet také pocit nafouklého břicha, což mají na  svědomí hormonální změny.

Vynechání menstruace

A jasné znamení, které vás vybízí ke koupi těhotenského testu, to je vynechaná menstruace. Nyní je ten nejvyšší čas na potvrzení či vyvrácení vašeho očekávání.