Vyberte správnou dětskou obuv

Každý z nás má jiné priority při výběru obuvi. Někdo kouká na vzhled, jiný na kvalitu, někomu záleží na funkčnosti a jinému na ceně. Ať už jsou vaše preference jakékoliv, měli byste vědět, že při výběru bot pro vašeho potomka záleží na několika faktorech, které je dobré dodržovat.

Lékařské statistiky ukazují, že 99% děti se rodí s naprosto zdravýma nohama. S přibývajícím věkem se ale jejich zdravotní stav zhoršuje. Varovný signál udává fakt, že přibližně jedna třetina prvňáčku přichází do školy s různě poškozenýma nohama v důsledku nošení nesprávné obuvi, či nadváhy. Ukažme si proto dnes, jak správně vybrat dětem boty.

Proč musí mít dítě kvalitní obuv

Dětská noha roste v průměru 15 mm za rok. Chodidlo dítěte je v tomto období tvořeno velmi měkkými kostmi, proto mají blízko k deformaci díky špatné obuvi, či nadměrným zatíženým.

childrens-shoes-700069_960_720

Právě v botách dělá díte první kroky, běhá a skáče.

Základní pravidla pří nákupu bot

Měřte nohy dítěte

Velice populární, ale chybný způsob nákupu bot je ten, kdy dítěti nasadíte botu a zkoušíte tlakem na špičku, jestli velikost vyhovuje. Děti budou reflexně krčit prsty, a protože mají i jiný práh citlivosti, je velmi malá pravděpodobnost, že řeknou, kde je botičky tlačí. Změřte proto dítěti nohu, vyzkoušejte boty odpovídající velikosti a nechte dítě projít po prodejně. V botách by dítě mělo mít asi 10-15 mm místo, ovšem při chůzi se mu nesmějí vyzouvat.

Sledujte tvar a lehkost boty

Děti potřebují nejen správně padnoucí obuv v délce, ale i v její šířce. Zapomeňte proto na úzké boty do špičky a volte obuv s kulatou špičkou a dostatečným prostorem pro prsty. Dětská obuv by měla být i velmi lehká, jelikož dítě ujde denně mnohem větší množství kroků, než vy.

Kotníkové bez podpatku

Dítěti vybírejte obuv s minimálním, ideálně žádným podpatkem. Pro menší děti jsou vhodnější kotníkové boty a i v sandálkách jsou nejvhodnější ty s pevnou patou. Dobré je i vybírat obuv, jejíž podrážka tlumí nárazy.

Pokud vám přijde zbytečné investovat do dětského oblečení, jelikož z něho brzy vyroste, obuv určitě nikdy nezanedbávejte. Stojí za tím přeci zdraví vašeho dítěte.