Svačiny do školy – jak připravit zdravou variantu

Pokud máte doma školáka, příprava svačin do školy je jistě každodenní záležitostí. Toto jídlo je důležité hlavně pro dodání energie během jeho školní práce. A je-li zdravá, dokáže zlepšit soustředění, předcházet únavě, poruchám přijmu potravin a podobě. Jak by tedy měla vypadat zdravá svačina školáka?

Tři základní složky

Každá svačina, ať už naše, či dítěte, by se měla skládat ze tří částí. Těmi jsou obilniny, či zdravé pečivo, které zastupuje sacharidy. Doplnit by se měli bílkovinami, tedy pomazánkou, kvalitní šunkou, nebo sýrem. Zapomenout nesmíme ani na vlákninu a to ve formě ovoce a zeleniny. Určitě vynechejte sladkosti a sušenky. Ty jsou totiž plné klasického cukru, které dítě sice nabije energií, ovšem jen na krátkou dobu.

Jak na to?

Vybíráte-li pečivo, je ideální vybírat z celozrnného, či žitného, oproti bílému. U dětí je asi oblíbenější, nýbrž funguje stejně jako výše zmíněná sladkost. Doplnit ho můžete širokým výběrem sýrů, šunek a podobně. Vynechejte salámy a paštiky, které jsou sice levnou záležitostí, ale nevhodnou. Aby to vše nebylo suché, namažte pečivo klasickým máslem, lučinou, nebo pomazánkovým máslem. Výbornou volbou jsou i domácí pomazánky, jako je rybí, vajíčková, tvarohová, a jiné.

Poslední částí je ovoce a zelenina. Zde plno rodičů ale naráží, jelikož je tato složka spíše neoblíbená. Domluvte se tedy s dítětem na tom, co má rádo a nenuťte ho do věcí, které nevyhledává. Skvělým fíglem, jak nad dětmi vyzrát, je připravit jim zeleninovou pomazánku, ze které už jednotlivé části vybírat nebudou a sní to bez okolků.

A co sladké?

Plno rodičů chce dětem dopřát, a proto jim ke svačině přibaluje sladkosti různého typu. Pokud si již vaše dítě navyklo, zkuste mu ke slanému chlebu dát sladké hroznové víno, nebo mu připravit rovnou sladkou svačinu. Vhodné jsou domácí koláče a buchty, nebo pečivo s lískooříškovou pomazánkou (domácí, nebo ze zdravé výživy).

Donutit dítě jíst zdravě je mnohdy oříšek. Zkuste ho ale v tomto duchu vést již od první třídy. Uvidíte, že vám v dalších letech poděkuje.