Jak vybrat aktovku pro prvňáčka?

Míří vaše dítko po prázdninách do první třídy? Tak to je nejvyšší čas začít shánět všechny školní potřeby. A zatímco volbu penálu nebo boxu na sešity můžete s klidem nechat přímo na školákovi, batoh vyberte raději vy. Dítě by pravděpodobně volilo pouze podle obrázku a to není správné kritérium.

Nejdříve je potřeba rozmyslet se, zda pro své dítko chcete školní aktovku, nebo spíš batoh. Aktovka má pevné dno, bývá voděodolná a zpravidla vybavená jen jednou nebo dvěma kapsami, takže školák nemusí dlouho hledat, kam si dal svačinu. Batohy mívají více komor a jsou prostornější. Sice nemají tak pevnou konstrukci jako aktovky, ale obecně nelze říct, která varianta je lepší. Pokud pořídíte vyztužený batoh určený do školy (nikoliv sportovní), i ten bude pro záda malého prvňáčka vhodný. Jedna podmínka by tu ovšem přece jen byla.

Batoh je lepší pro vyspělejší školáčky

Sami zhodnoťte, zda si dítě dokáže udělat pořádek ve věcech. Pokud neustále něco ztrácí, lepší volbou bude aktovka s jednou komorou. Nutno však podotknout, že aktovka není příliš dlouhodobou záležitostí. Obvykle už někdy ve druhé či třetí třídě začne dítě protestovat a vyžadovat školní batoh, protože aktovky jsou přece pro mrňata. A stejné reakce se dočkáte, jestliže pořídíte batoh s příliš dětským vzorem, filmovými hrdiny, kteří přestanou být v módě, apod.

Dbejte na hmotnost

Velmi důležitým parametrem při výběru batohu či aktovky je jejich hmotnost. Zpravidla se pohybuje kolem jednoho kilogramu, i když výrobci přichází už i s odlehčenými verzemi o hmotnosti 700 – 900 g. Někteří odborníci před odlehčenými batohy varují, protože odlehčení bylo dosaženo na úkor seřizovacích prvků, polstrování zad a dalších nezbytných vymožeností.

Důležitým kritériem v očích vašeho dítěte bude pochopitelně hlavně hezký obrázek. Jak již bylo řečeno, co je momentálně trendy, může být ve druhé třídě už úplně mimo mísu, a tak se zkuste s dítětem domluvit, zda nepořídíte raději nějaký univerzální motiv. Nabídněte mu místo toho třeba penál či jiné školní potřeby s oblíbeným hrdinou. Jejich výměna vás pak nebude stát tolik.