Co je potřeba zvážit při pořizování psa k dětem?

Rádi byste si pořídili psa, ale ve vaší rodině je malé dítě? Před pořízením psa do rodiny s dětmi je důležité zvážit pro a proti a zvolit plemeno, které je k dětem vhodné svou povahou. Co je nutné zvážit?

Vhodný věk

Rozhodující je především věk dítěte, ke kterému psa pořizujete. Někteří chovatelé doporučují pořídit k nově narozenému miminku štěně, aby si na sebe zvykli. Musíte však myslet na to, že štěňátko i miminko vyžadují hodně pozornosti. Někdy je vhodnější počkat, alespoň než jsou dítěti tři roky. Samozřejmě ideální věk, kdy psa k dítěti pořídit je, když je mu okolo 7 let. Dítě už je celkem zodpovědné a můžete ho učit, jak s pejskem vycházet a jak ho vychovávat.

Ptejte se

Dobré je se poradit s dalšími rodiči a zkušenými pejskaři, které vám poradí, jaké plemeno je k dítěti vhodné. Pomohou i odborné knížky či specializované portály na chovatelství. U plemene, které by se vám líbilo, si vždy najděte jeho charakteristiku, nejen fyzickou, ale i charakterovou. Tím nejpodstatnější je charakter a temperament daného plemene. Při samotném výběru štěněte se u chovatele zajímejte o charakter rodičů štěňátka. I to může hrát svou roli. I když samotné plemeno může být klidné a mírumilovné, najdou se ve vrhu jedinci, kteří jsou svým charakterem trochu odlišní.

Rozhodující při výběru

Při výběru daného plemene se rozhodujte nejen podle jeho charakteru a genových predispozic, ale také velikosti. Velký pes se do malého bytu prostě nehodí a bude tam zbytečně nešťastný. Pravdou také je, že větší pes toho více sní, tudíž zvažte i své finanční možnosti na nákup krmiva, aby pes zbytečně nestrádal. Důležité je zvážit i vaše časové možnosti, které můžete pejskovi dopřát. I když si pořídíte zlatého retrívra, který je pro rodinu s dětmi ideální, myslete na to, že toto plemeno je velmi společenské a potřebuje trávit čas s vámi.