Koníčky dětí – je důležité je podporovat?

Skoro každé dítě má zájmy, které ho baví. Může to být sport, výtvarná činnost, ale i počítače. Proč by ale děti měli mít koníček a v jaké míře je podporovat a nutit?

Proč je dobré mít zájmovou činnost?

To, že dítě musí část svého času trávit ve škole, ať ho to baví, naplňuje, či nikoliv, je jeho povinností. Po škole však dítě chce dělat to, co ho těší. A právě koníčky jsou určitou formou seberealizace, kterou bychom měli podporovat. Dítě hledá to, pro co má talent, co mu dělá radost a u čeho může trávit dlouhé hodiny. Proč je to ale tak důležité? Z jednoho prostého důvodu. Tím, že si dítě bude v brzkém věku uvědomovat, co ho baví a co naopak nikoliv, vede k tomu, že se bude v dané sféře zlepšovat a v dospělosti ho může jeho koníček živit. Pokud dítě podporujeme ve smysluplném zájmu, budujeme mu šťastnější budoucnost.

Čemu se vyhnout a na co si dát pozor

Ohledně zájmů a koníčku vyskakují určitá ALE. Může se stát, že vaše dítě nechce do kroužku chodit. V tom případě je dobré si s ním popovídat a zjistit, zda jde pouze o lenost někam docházet, nebo ho to činní opravdu nešťastným. Děti se neustále hledají, a proto je přirozené, že je jedna věc nadchne, ale jakmile nahlédnou hlouběji, zjistí, že to není to pravé ořechové. Pokud toto vaše dítě trápí, zkuste se s ním domluvit na kompromisu, že v kroužku vydrží nějaký čas, a jestli ho to ani po uplynutí doby nebude těšit, nenuťte ho.

Dalším problémem jsou rodiče, kteří děti nutí do několika zájmů. Není špatné, když dítě navštěvuje více kroužků, ovšem je potřebné si uvědomit, že i ono má právo na odpočinek a na čas sám pro sebe. Pokud školák díky kroužkům přichází domů vždy až k večeři a není zaneprázdněn z vlastní vůle, může se také stát, že bude spíše unavený a místo seberealizace přijdou špatné školní výsledky.

Budete-li tyto skutečnosti ignorovat, vypěstujete v něm spíše nechuť se v něčem zlepšovat.

Zájmové kroužky jsou pro děti skvělou volbou, jak trávit čas. Nechte je si zvolit koníček, který je bude těšit třeba i v budoucnu.