Kdy je vhodné začít dětem číst?

Myslíte si, že jsou vaše děti ještě na čtení malé, a proto jim nečtete ani pohádky před spaním? Na poslech čtené knihy není malý nikdo a dokonce i ti skutečně nejmenší posluchači se rádi zaposlouchají, i když textu téměř vůbec nerozumí. Četba u dětí rozvíjí představivost a podněcuje je k tomu, aby se v pozdějším věku četbě věnovali i samostatně. Proč byste měli dětem číst i vy a po jakých knihách sáhnout?

Číst můžete už od kolíbky

Možná si myslíte, že nemá cenu předčítat knihu malému dítěti, které ještě neumí ani vyslovit jednoduchá slova. Ale právě četba je jedním z nejefektivnějších nástrojů, jak dosáhnout toho, že vaše dítě bude brzy mluvit a především správně vyslovovat. To, že prozatím nerozumí samotnému příběhu, není až tak podstatné. Do toho totiž pronikne později a pak si bude vaše předčítání užívat skutečně naplno. Těm nejmenším můžete číst skutečně jakékoliv knihy, protože jejich mysl se soustředí spíše na tón hlasu, který při čtení používáte, nikoliv na děj knihy. Dětem, která už ale dobře vnímají, budete muset začít předčítat knihy určené pro jejich věkovou kategorii. Zatímco si vaše dítě bude prohlížet obrázky dětského leporela jakožto své první knížky, vy je můžete pomalu pomocí četby zasvěcovat do těch nejznámějších pohádek, které bezesporu předčítali i vaši rodiče vám. Skvělé jsou pochopitelně bohatě ilustrované knihy, které děti milují. Pomocí obrázků se dokáží mnohem lépe přenést do samotného příběhu a prožívat jej naplno s hlavními hrdiny.

První opravdové knížky

Když pomineme již zmíněná leporela, dospěje brzy vaše dítě do období, kdy bude samo chtít listovat knihou a se zaujetím bude naslouchat vašemu předčítání. Volte proto jednoduché příběhy, kterým dítě snadno porozumí a nebude zbytečně zasahovat do četby kladením dotazů. Brzy si najde své oblíbené pohádky, které budete patrně muset předčítat několikrát. Časem bude dítě schopné děj převyprávět, což pro vás bude důkazem, že vaše četba nepřišla vniveč. Když se děti naučí první písmenka, mají tendenci pouštět se do obsáhlých knih, které jsou však ještě nad jejich síly, co se týče porozumění textu. Snažte se jim proto vždy pořizovat takové knihy, které odpovídají jejich věku. Od klasických pohádek můžete přejít k fantasy příběhům, pověstem nebo komiksům, které jsou skvělou volbou pro začínající čtenáře. Ani tehdy však nemusíte přestat s předčítáním. Ba naopak se nyní můžete ve čtení s dítětem střídat – například každý z vás přečte jeden odstavec nebo stránku textu. Snažte se dítě motivovat ke čtení, protože jde o jednu z těch nejlepších zálib, které si může zamilovat. Knihy jsou navíc skvělým tipem na dárek, takže pokud vaše dítě rádo čte, nemusíte si složitě lámat hlavu s výběrem dárků.