Bez maminky ani ránu!

Znáte ten pocit, kdy máte své sestře, dceři či kamarádce dítě, ale víte, že bude po celou dobu plakat a dožadovat se jen a jen maminky? Některé děti jsou na své matky nadmíru fixované a vše chtějí podnikat se svou matkou. Tento způsob mamánkovství se projevuje často u dětí okolo tří let věku, ale může se projevovat i u dětí starších. Co s tím, kdy je dítě závislé jen a jen na své matce?

Chci jenom maminku!

Pokud dítě tráví veškerý svůj čas mimo školku se svou matkou, je těžké, aby bylo zvyklé i na jiné osoby. Je jasné, že matka chce být se svým dítětem co nejvíce a dávat mu vše, co může. Jen pozor, abyste si na sebe neušila bič! Děti, které jsou nadmíru závislé na svých matkách se stále dožadují jejich pozornosti a později vyžadují k veškerým činnostem jen svoje maminky. A to, ať už chtějí třeba malovat, jít na procházku nebo do bazénu. Fixace se projevu tím, že nikam nechtějí bez své matky.

Učte děti být s ostatními

Skvělou prevencí této fixace a starostmi, které sebou nese, je to, že bude dítě trávit čas s dalšími svými blízkými. Nechte své rodiče, sestru, bratra, manžela, třeba i kamarádku hlídat vaše dítě. Zvykejte jej na to, že do jeho života patří i jiní lidé, se kterými se nemusí bát a může s nimi být i legrace. Navíc vám pomohou s hlídáním a vy si můžete čas od času vyrazit do společnosti, odpočinout si či jen v klidu uklidit. Tato pomoc je pro vás opravdu cennou a pro dítě velmi důležitou. Navíc dítě, které je zvyklé na další tváře se v budoucnu lépe socializuje a nemá tolik strach z osob, jakými jsou vychovatelky ve školce či paní učitelky.