Tablet, televize, smarthphone aneb jaký vliv má na děti elektronika

Dnešní svět je přizpůsoben tomu, abychom používali mobilní telefonu, notebooky a další elektroniku. Ta nás také obklopuje na každém rohu. Pokud chceme jít v dnešní době k doktorovi a hledáme jeho telefonní číslo, nesáhneme po zlatých stránkách, ale po smartphonu. Pro nás může být elektronika dobrým pomocníkem, ale špatným pánem. Dvojnásob to platí u vašich dětí. Proč by měly děti v předškolním věku používat mobilní telefon či tablet? Má to své výhody?

Dítě v předškolním věku

Pokud si vaše dítě hraje s tabletem či mobilním telefonem již od dětství, není to nic, co by mu v jeho rozvoji pomáhalo, ba naopak. Není jediný důvod, proč by takto malé děti měly používat elektroniku. Malé děti se učí ze světa, který je obklopuje, z reality, která jim přináší zkušenost, a ne z virtuální reality, která vlastně neexistuje. Pokud necháte dítě, které je mladší tří let sledovat televizi, pravděpodobně z toho nic mít nebude. Uvidí jen hýbající se obrazy a barvy, ale nic nového se nenaučí. Více mu dá kontakt s věcmi okolo sebe, s různými lidmi, jejich tvářemi a hlasy.

Dítě ve škole

Se začátkem školní docházky přichází i nejrůznější kroužky, na které dítě začíná chodit. Rodič většinou chce vědět, jestli je jeho dítě v pořádku, a tak mu pořídí mobilní telefon. Proč ne? V tomto případě je telefon dobrý pomocník, ale neměl by se stát novou dětskou závislostí. Děti často rádi unikají do světa her či sociálních médií. Dítě na druhém stupni základní školy se stává rizikovým faktorem a snadno se může stát na elektronice závislé.

Co s tím?

Snažte se, aby vaše dítě mělo v průběhu svého dětství a dospívání dostatek vnějších impulsů, příležitostí a interakcí. Naučte ho plnému životu, ve kterém hraje roli přátelství, pohyb, přemýšlení nad různými událostmi, zájem o různé činnosti a věci, a ne závislost na sociálních sítích a něčem, co vlastně neexistuje.