Pořizujeme jídelní židličku

K vybavení domácnosti, do kterého budete muset dříve či později investovat, patří neodmyslitelně také dětská jídelní židlička, která vám zajistí, že dítě bude pohodlně usazené u stolu a vy jej tak snadno nakrmíte, aniž byste je museli držet na klíně nebo v dětské sedačce. A protože na jídelní židličce dítě bude trávit téměř každé jídlo, měli byste ji důkladně vybírat. Pojďte se tedy společně s námi podívat na svět dětských jídelních židlí zblízka.

Bezpečnost především

Jako u každého vybavení, které dítěti budete postupně pořizovat, je i u jídelních židliček velmi důležitá bezpečnost. V tomto případě to bude zejména stabilita židličky. Je třeba počítat s tím, že dítě někdy bude neklidné a bude se v ní prudce pohybovat. To vše ale musí kvalitní jídelní židle zvládnout. Musí být z pevného materiálu, u kterého nehrozí prasknutí jednotlivých podpěr nebo bezpečnostní zarážky, kterou je dítě v židličce přichyceno, aby nehrozil možný pád. Stejně tak si dejte pozor na moderní židličky, které mají sklápěcí lišty a pomocné stolky. Některé jsou totiž vyrobeny tak nešikovně, že by dítěti při neopatrném zacházení mohlo hrozit skřípnutí prstů. Každá židlička by měla být opatřena bezpečnostními popruhy. Existuje jich několik typů, ale nejčastěji se setkáte s popruhem vedoucím mezi stolkem a sedátkem. Výjimkou nejsou ani popruhy přes ramena. Všechny druhy bezpečnostních popruhů by měly být snadno zapínatelné pro vás, ale obtížně rozepínatelné pro nenechavé dětské prstíky. Pozor si dejte na židličky vyrobené ze dřeva, aby nebylo nikde patrné poškození. Pokud chcete mít jistotu, že vámi vybraná jídelní židlička vyhovuje bezpečnostním normám, vyhledejte na ní značku EN 14988.

Komfort

Aby dítě spokojeně sedělo v židličce, potřebuje, aby byla pohodlná. Podsedák by měl být měkký a boční příčky vypolstrované, aby se o ně dítě mohlo kdykoliv pohodlně opřít. Stejně dobře by měl být zpracován i držák na nožičky, tedy opět s měkkým povrchem. Pro větší praktičnost jsou některé jídelní židličky opatřeny stolkem, který lze vyjmout a tedy i snadno omýt od případných nečistot. K vyjmutí jsou většinou i látkové potahy, které můžete stejně snadno sundat a vhodit do pračky. Pokud bydlíte v menším bytě, kde byste rádi ušetřili co nejvíce místa, bude pro vás skvělou volbou sedačka skládací, kterou po jídle jednoduše složíte a uložíte například pod postel nebo z boku skříně. Moderní jídelní židličky jsou většinou dostupné ve variantách, které umožňují různé polohování a nastavení. Jsou tak vhodné po značně dlouhou dobu, jelikož je vždy můžete upravit podle toho, jak vaše dítě roste. Využití ale pochopitelně najdou nejen při samotném jídle, ale i v případě jiných aktivit, do kterých chcete své dítě zapojit u stolu, tedy například malování, modelování, stavění z kostek a podobně.