Pryč s dětskou obezitou

Mohlo by se zdát, že 5 – 10% dětské populace trpící obezitou, je velmi zanedbatelné číslo. Ovšem varovným signálem je fakt, že počet dětí s tímto problémem neustále roste. A nejen že je jejich tělo vystaveno obrovské zátěži a tak z těchto dětí roste nezdravý dospělý jedinec, ale problém můžeme hledat i v samotném sociálním tlaku a jejich špatné psychice. Pokud je vaše dítě obézní, je nejhorší si přiznat svou vinu. Jelikož toto je výsledek práce rodičů. Pojďme se ale společně podívat na to, jak poznat obézní dítě a jak zamezit tomu, aby se obézním stalo.

Jak poznat obezitu u dítě

To, že není s váhou vašeho potomka něco správně, možná poznáte jen když ho porovnáte s dětmi jeho věku. Pokud si ale nejste jisti, zda se jedná jen o zanedbatelnou nadváhu, nebo již o obezitu, nejlepším ukazatelem je BMI, tedy body mass index. Na internetu naleznete plno kalkulaček, stačí jen znát věk dítěte, pohlaví, jeho váhu a výšku. Pokud zjistíte, že je vaše dítě obézní, měli byste změnit jeho jídelníček a zařadit více fyzické aktivity. Možná vám to půjde těžko, ale pokud navštívíte dětského obezitologa, pozitivní výsledek je zajištěn.

Jak předcházet obezitě

Pokud nechcete, aby vaše dítě mělo kila navíc, naučte ho milovat pohyb. Samozřejmě, že u náctiletých potomků vám to půjde velmi těžko. Začněte s tím proto v době, kdy začne chodit a buďte dětem sami příkladem.

Dalším problémem bývá jídelníček. Není pravidlem, že dítě musí jíst pořad jen ty nejzdravější jídla. Ale stejně jako v předchozím bodě, i zde platí, naučte ho od malička mít rádo zdravý způsob výživy. Pokud jste na výletě, vyhněte se jakýmkoliv fast foodům a připravujte svačiny. I když je velmi málo dětí, kteří mají rádi zeleninu, čerstvé ovoce neodmítne žádné.

Posledním bodem je psychika dítěte. Je možné, že jídlem zahání nudu, nebo se snaží zlepšit náladu. Jakmile zjistíte, že tajně jí čokolády a další nezdravé pochoutky, určitě ho hned netrestejte, ale zkuste najít příčinu toho, proč to dělá.

Každý rodič by měl vědět, že větší láska nespočívá v tom, že dopřejete svému dítěti, co chce, ale že z něj nevyroste obézní dospělí, který vchází do života s mnoha komplikacemi. Předejděte proto tomuto problému, nebo se ho snažte vyřešit co nejdříve.