Chraňte své děti před vlivem elektronických zařízení

Dítě s tabletem, dospívající s mobilním telefon, dospělý u notebooku, obrazy, které nám v dnešní době přijdou naprosto běžné. Žijeme v době digitální, ve které vyřizujeme zprávy přes e-mail, pracovní záležitosti řešíme elektronicky, posíláme fotografie svým známým přes mobilní telefon a komunikujeme s lidmi po celém světě. Myslete však na to, že elektronická digitální zařízení jsou dobrými sluhy, ale špatnými pány.

Pěstování závislosti

Malé děti se do styku s mobilním telefonem či tabletem mohou dostat dnes už od narození, vidí ho u vás, chtějí si s ním hrát a rychle jej umí ovládat. To, že dítě telefon chce, umí si ho odemknout a používá některé jeho funkce však neznamená, že byste mu používání elektronických zařízení měli dovolit. Má na ně totiž prokázaný negativní vliv, a to nejen na fyzickou stránku, ale také psychickou. Zranitelné a lehce ovlivnitelné dítě si totiž na mobilním telefonu či tabletu může snadno vytvořit závislost.

Sociální vliv

Negativní dopady se netýkají jen zraku, držení těla a nedostatečného pohybu, ale cílí i na celkový život jednotlivce. Dítě, které bude odmalička vyrůstat s mobilním telefonem, sice zvládne hrát hry, posílat fotografie a natáčet videa, ale bude pozadu v sociálním životě, interakcích, řešení problémů, komunikaci a rozvíjejících se dovednostech a vědomostech, které nabírá skrze reálný život, ne skrze digitální.

Pomocník, ale ne pán

Mobilní telefon, tablet či notebook mohou být dobrými pomocníky pro práci, komunikaci se vzdálenými příbuznými apod. Používat však mobilní telefon a jiná zařízení pro zábavu x hodin denně ohlupuje nastupující generaci, bohužel je to pravda, která se stále více prokazuje. Děti nepracují na rozvoji svého mozku, neudržují ho v kondici a nechávají se ohlupovat různými aplikacemi, které jim nabízí odpovědi na otázky beze snahy. Navíc děti se přestávají učit a pouze opisují, přičemž proces učení je tím nejlepším procesem a způsobem, jak mozek rozvíjet a posilovat. Mozek je sval, který bez tréninku slábne jako každý jiný.