Látkové pleny jsou opět v kurzu

Myslíte si, že látkovým plenám již odzvonilo? Tak to jste na omylu. Maminky teď mnohem častěji sahají po látkových plenách, namísto jednorázových, nebo alespoň volí kombinaci těchto dvou variant. I když jednorázové pleny mají mnohem silnější marketing, maminky teď začínají myslet více ekonomicky a ekologicky, a volí jinou cestu.

Jak dnes látková plena vypadá?

Dnešní sortiment je bohatý. Můžete si vybírat z velkého množství materiálů od bambusu, přes bavlnu až po konopí od různých výrobců. Druhů je již také hodně, ale princip je u všech plen stejný. Pleny připomínající kalhotky se skládají z vodovzdorné vrstvy na vrchu a látkové savé pleny vespod. Některé maminky do plenky vkládají ještě jednu látkovou plenu klasickou, která rychleji odvádí vlhkost do savé vrstvy a chrání tak plenu před větším znečištěním.

Výhody látkových plen

V poslední době se ukazuje, že látkové pleny dráždí pokožku miminka mnohem méně než pleny jednorázové. A nejen že se děťátko v pleně z látky cítí mnohem pohodlněji, ale navíc nedochází k přílišnému zahřívání pohlavních orgánů miminka, které by mohlo v budoucnu negativně ovlivnit jeho plodnost. Další výhodou je, že se pleny dají používat opakovaně, na jejich výrobu se spotřebuje mnohem méně energie a materiálu a nevzniká žádný tuhý opad. Jednorázové plenky se velmi těžko spalují a nejsou žádným obnovitelným zdrojem.

Používání plen však není výhoda jen z hlediska ekologie, ale i z pohledu vaší peněženky. Při nákupu výbavy je investice do látkových plen sice vyšší, ale pokud si spočítáte náklady na jednorázové pleny během následujících let, zjistíte, že se jejich náklady razantně liší. Nemluvě o tom, že pokud plánujete více potomků, s dalším dítětem vás tyto výdaje opouštějí. Některé maminky ale namítají, že jednorázová plena je stejně pohodlnější, jelikož jí prostě vyhodíte a nemusíte se o nic už starat. Ale v dnešní době automatický praček je tato připomínka opravdu zanedbatelná.

Používat pouze látkové pleny není nutné, některé maminky je používají jen na část dne, nebo na noc. Kombinace je jen na vás. Jisté je ale to, že látkové pleny vám ušetří peníze a přispějí k většímu pohodlí vašeho potomka.

TIP: Pro těhotné ženy a maminky, které si chtějí užít výlety s dětmi bez starostí, doporučujeme pořídit si přebalovací batoh na kočárek. Batoh má dostatek prostoru pro všechny nezbytnosti a je navržen tak, aby se snadno připevnil k jakémukoli kočárku. S přebalovacím batohem na kočárek zvládnete vše s grácií a úsměvem!