Poprvé do školy

První den ve škole je významným mezníkem nejen v životě každého dítě, ale i jeho rodičů. Ten okamžik, kdy se za vašim dítětem uzavřou školní dveře si budete pamatovat navždy. Jak se připravit do školy, aby byla co nejméně stresující? Jaké pomůcky bude třeba dítěti pořídit, aby bylo do první třídy správně vybaveno a nic mu nechybělo?

O škole je třeba mluvit

Pokud chcete, aby vaše dítě nemělo z prvního dne ve školních lavicích zbytečný strach, vyprávějte mu, jak to ve škole probíhá a jak jste si školní léta užili se svými spolužáky vy. Ujistěte je, že tam nebudou sami, ale se svými kamarády, které znají ze školky či dětského hřiště. V první třídě totiž vznikají mnohdy dlouholetá přátelství, na které se vzpomíná po celý život. Dítě ale musíte připravit i na to, že odteď bude muset plnit určité povinnosti, aby ve škole dobře prospívalo. Tato pravidla je třeba stanovit hned v úvodu, abyste se vyhnuli případným pozdějším komplikacím. Motivujte dítě, aby vědělo, proč se má dobře učit a připravovat do školy. Zbytečně je ale nezatěžujte vším, co jej čeká. Dítě vstřebává informace postupně, a proto je dobré je nezahltit informace, ale spíše praktickými ukázkami. Prolistujte s ním obrázkovou encyklopedii a vysvětlete mu, že si o všech zvířatech bude za chvíli smět přečíst úplně sám. Nebo vezměte do rukou obyčejný televizní program – děti vidina toho, že si brzy sami přečtou, kdy bude jejich oblíbený pořad v televizi velmi nadchne.

TIP:   Vyzkoušejte neviditelná rovnátka pro děti.  

Co bude potřeba zakoupit

Že není vstup do první třídy pro rodiče zrovna levnou záležitostí nejspíš už víte. Existují sice oblasti, na kterých lze ušetřit, avšak co se týče například školního batohu, rozhodně se vždy nevyplatí kupovat levnější variantu. Důležitá by pro vás měla být především kvalita, tedy to, jak je batoh vyroben, zda má pevná vypolstrovaná záda a zda se dítěti pohodlně ponese i s větším množstvím učebnic. Stejně důkladně vybírejte i školní přezůvky, které musí mít pevnou gumovou podrážku. U prvňáčků dejte přednost klasickým plným bačkorám před pantoflemi, ve kterých by si malé dítě mohlo způsobit úraz. Do školy ale bude potřebovat také vybavený penál, box na svačinu, láhev na pití a vybavení do tělocviku. Ostatní potřeby většinou budete dokupovat až později, kdy se dítě ve škole dozví, co vše je třeba ještě dokoupit. Některé školy žákům prvních tříd nabízí výtvarné sady, sešity a slabikáře a pro lepší motivaci dětí i omalovánky, rozvrh nebo pravítka a pastelky. Rodiče jsou většinou o tom, co školy žákům poskytne, včas informováni, takže nehrozí, že by nějakou část vybavení koupili zbytečně. Naopak některé pomůcky bude třeba dokupovat až v průběhu školního roku – například potřeby do výtvarné výchovy, praktických činností a podobně.