Zdraví: Vyrazte na sběr jarních bylin do přírody

Jaro už je v plném proudu a vy si na procházce po louce či lesem můžete nasbírat mnoho druhů bylin a dalších rostlin. Obohaťte svůj jídelníček a nasbírejte si první jarní rostliny. Jaké jarní rostlinky můžete v přírodě sbírat?

Jděte na procházku

Na jaře nás přepadá jarní únava, ale také touha po aktivitě a pobytu venku. Už si můžeme zase užívat dlouhých procházek, jízdy na kole a běhu v přírodě. Dopřejte si pobyt venku obklopeni zelení, má to pozitivní vliv na celkové zdraví vašeho organismu a zvláště na nervový systém. V přírodě se váš dech uklidňuje, vy jste obklopeni kyslíkem a daleko od elektronických zařízení a stresu.

Sběr bylin

Jarní procházku můžete obohatit o sběr bylin a rostlin, které vám na jaře prokážou svou sílu. Na louce můžete narazit na mladé lístky pampelišek, řebříček, jitrocel či kopřivu. Mladé lístky rostlin jsou nejbohatší na živiny a skvěle s nimi obohatíte jídelníček. Mladé lístky pampelišek můžete přidávat do salátů, z jitrocele si připravte sirup a z kopřivy jarní nádivku. To však nejsou všechny rostliny, na které v přírodě narazíte. Sbírat můžete i divoce rostoucí pažitku, ze které si můžete připravit pažitkovou pomazánku z tvarohu. Divoká pažitka vypadá velmi podobně jako ta klasická, kterou máte na zahradě, její vůně je však méně výrazná.

Další byliny

Zapomenout nesmíme ani na medvědí česnek, ze kterého si můžete připravit skvělé pesto či ho jen přidat na chleba s lučinou. Své kvítky začíná vystrkovat také podběl a pampeliška. Podběl si nasbírejte a nasušte zásobu na celý rok. Pomůže při mnoha zdravotních problémech spojených s nachlazením, onemocněním plic, kašlem, apod. Z podbělu můžete sbírat květy i listy, které se však ukazují až v květnu. Pampeliškové květy jsou skvělé na přípravu medu, který mohou konzumovat i vegani.