Nachlazení u dětí – jak ho nejlépe léčit

I když ještě nenastal čas zimních mrazíků, letošní podzimní počasí je velmi chladné. Nachlazených proto stále přibývá. Dětský organismus je mnohem náchylnější, tudíž je velká pravděpodobnost, že onemocní i váš potomek přes to, že oblečení nezanedbáváte. Pojďme se ale dnes společně podívat, jak pomocí přírodní léčby řešit toto nepříjemné nachlazení.

Rýma a škrábání v krku

Ucpaný noc, bolest v krku a únava. Tak vypadá typické nachlazení. Základními pravidly pro léčbu tohoto typu nachlazení je dostatečný klid na lůžku, pravidelný pitný režim a lehká strava plná vitamínů a minerálů.

Inhalace

Pokud dítě trápí ucpaný nos, je nejlepším pomocníkem inhalace. Vlhký horký vzduch uvolňuje hleny a je vhodný i pro alergiky. Inhalace je jednoduchá – do lavóru s horkou vodou nakapeme 1 kapku levandulového a 1 kapku tymiánového oleje a přidáme 2 lžíce mořské soli. Dítěti přikryjeme hlavu osuškou a necháme inhalovat.

Pozor! Dítěti vysvětlete, že musí vdechovat nosem a nenechávejte ho při této léčbě bez dozoru.

Priessnitzův zábal

Na bolavý krk je nejúčinnější Priessnitzův zábal. Na něj potřebujete dostatečně širokou a dlouhou bavlněnou látku, která půjde obmotat kolem celého krku (ideální je například bavlněný kapesník). Tuto látku namočíme do studené vody a přiložíme na krk nemocného.

V dalším kroku obmotáme krk igelitem a úplně na závěr použijeme suchý šátek na upevnění vrstev.

Zábal nechte dítěti celou noc a ráno krk omyjte.

licorice-233958_960_720

Lékořice – kořen vhodný při léčbě kašle

Kašel

Častým znakem nachlazení je i kašel. Ten nijak nepotlačujte a spíše se snažte, aby díte hleny vykašlávalo. Na odhlenění organismu vám pomůže tento čaj.

Na čaj budete potřebovat:
  • 1 čajovou lžičku jitrocelových listů
  • 1 čajovou lžičku divizny
  • ½ čajové lžičky kořene z lékořice

Všechny byliny dobře smícháme a přelijeme půl litrem vroucí vody. V uzavřené nádobě necháme vylouhovat, a poté scedíme. Čaj je vhodný i pro velmi malé děti, nenechte je ale ho pít déle než 10 dní.

Nachlazení je nepříjemná věc. Pokud ale použijete tyto přírodní prostředky, vaše dítě se brzy vyléčí a jeho tělo nebude zbytečně zaplněno nechtěnými toxiny.