Spalničky u dětí

Spalničky jsou typickou dětskou nemocí a nejčastěji postihují děti ve věku 4 až 5 let. Ale není to pravidlem a touto nemocí mohou onemocnět i děti straší či mladiství. Tato nemoc je virová a je vysoce nakažlivá a před zavedením pravidelného očkování patřily spalničky k velice častým dětským chorobám i u nás. Jak spalničky poznat a jak s nimi účinně bojovat?

Příznaky spalniček

391px-RougeoleDPToto onemocnění se projevuje velmi vysokou horečkou, někdy stoupá až ke 40°C. Spolu s vysokou teplotou trpí dítě ještě rýmou, kašlem, zánětem spojivek a na sliznici a v dutině ústní se začnou objevovat bělavé tečky se zarudlým okolím. Kolem čtvrtého dne se při horečkách začínají postupně objevovat pupínky, které nejdříve postihnout oblast za ušima a poté se začínají objevovat na obličeji, krku, trupu a nakonec na i končetinách a trvají většinou kolem pěti dnů. Komplikací mohou být dlouho trvající horečky a velmi snížená imunita.

Léčba

Nemocný trpící spalničkami by měl být v izolaci, jelikož je tato nemoc silně přenosná. Na její léčbu neexistuje žádný specifický lék, léčí se pouze horečka a nepříjemné symptomy s tím spojené.

VaccinationTeplota by se postiženému měla kontrolovat alespoň dvakrát denně a neustále se snažit snižovat teplota pomocí léků, zábalů a omýváním. Nemocný by měl mít přístup k dostatku tekutin a klid na lůžku.

Očkování

Díky očkování spalničkový vir postihne děti jen v ojedinělých případech a úmrtnost v důsledku spalniček byla prakticky eliminována. Vzhledem k tomu, že se ale začal objevovat trend odmítání očkování svých děti proti spalničkám, začala se tato nemoc v malé míře opět vyskytovat. Dítěti by však proti této nemoci měla být podána vakcína a to po patnáctém měsíci věku.

Pokud se tedy této nemoci chceme vyvarovat, musíme se vyhnout kontaktu s nakaženým touto nemocí a hlavně chránit své ratolesti očkováním proti této zákeřné nemoci.