Máte rádi bylinky? Které si můžete dopřát i v těhotenství?

Asi každý ví, že bylinky jsou skvělým doplňkem stravy. Pomocí odvarů z přírodních rostlin dodáváte do těla potřebné vitamíny a minerály a podporujete činnost celého organismu. Nejsou ale bylinky jako bylinky. Zvláště pokud jste těhotná, měla byste si dát pozor, jaké bylinky užíváte. Dnes vám představíme, které bylinky jsou vhodné pro ženy těhotné, nebo kojící.

Bez černý

Bez je skvělým pomocníkem, trpíte-li onemocnění dýchacích cest a horečkou. Tato bylinka navíc podporuje tvorbu mateřského mléka.

Kořen z čekanky

Odvar z tohoto kořene působí blahodárně na funkci jater a tvorbu žluči, čímž zlepšuje činnost trávicího traktu. Potlačuje noční buzení a léčí vyrážky a atopické ekzémy.

Borůvka

List i plod z borůvky se dá použít jako protizánětlivý přírodní lék při zánětech v krku, nebo proti průjmům. Protibakteriální látky navíc zabíjejí velkou řádků stafylokoků, které můžou ohrozit těhotenství.

Echinacea

Echinacea se běžně používá k posílení imunity, především pří léčbě infekčního onemocnění například kašle. Odvar z kořene i květů podporuje celkový imunitní systém a ničí plísně.

Fenykl

Čaj z fenyklu se hodí pro ženy trpící během těhotenství zažívacími potížemi, jako je nadýmání a křeče. Fenykl také pomáhá při dráždivém kašli a podporuje tvorbu mléka.

Proskurník

Dalším skvělým pomocníkem při špatném těhotenském zažívání je proskurník lékařských. Ten uklidňuje podrážděný žaludek a střeva.

Kopr vonný

Máte-li problém s nechutenství během těhotenství, vyzkoušejte do jídelníčku zařadit kopr vonný. Ten kromě tohoto problému odstraní i střevní koliky, nadýmání a podpoří tvorbu mateřského mléka.

Meduňka

Nejlepším přírodním antidepresivem, který je vhodný i pro těhotné, je meduňka lékařská. Ta potlačuje nervové problémy spojené s vyčerpáním a nespavostí. Zároveň upraví činnost zažívacího traktu.

Mezi další doporučené byliny patří pampeliška, heřmánek, šípek, kozlík, nebo kopřiva. Pokud jste tedy milovníkem bylinkových čajů, s těmito ani během těhotenství nešlápnete vedle.