Vybíráme nový kočárek

Výběr toho nejvhodnějšího kočárku pro vaše dítě je pochopitelně velmi důležitý. Je třeba se řídit podle několika záchytných bodů, díky kterým snadno vyberte ten správný kočárek. Než vyrazíte do obchodu pro nový, udělejte si jasno v tom, jaký typ kočárku pro vás bude vhodný a bude nejlépe vyhovovat potřebám vašim i vašeho dítěte. A podle čeho se tedy rozhodovat?

Kde se budete s kočárkem nejčastěji pohybovat

Velmi důležité je určení míry využití kočárku. Je totiž rozdíl v tom, zda bydlíte ve městě a využíváte často služeb městské hromadné dopravy nebo často vyrážíte na turistiku a plánujete takové výlety i s kočárkem. Pokud dáváte přednost procházkám v přírodě, kde je často nerovný terén, bude třeba vybírat kočárek, jehož kolečka budou širší a opatřená hrubým vzorem. Jestliže se ale nejčastěji pohybujete po městských chodnících, přijde vám spíše vhod kočárek, který bude odlehčený s snadno ovladatelný mezi davy lidí, takže s menšími a nejlépe otočnými kolečky. Nezapomínejte ani na úložný prostor. Pokud s kočárkem plánujete vyrážet na větší nákupy, myslete na to už při výběru a pořiďte si kočárek s větším úložným prostorem. Při cestování autem budete také potřebovat dětskou sedačku, avšak některé kočárky se prodávají s více variantami provedení. Kombinované kočárky obsahují korbu pro nejmenší, sportovní kočárkovou konstrukci a autosedačku. Pokud je pro vás tato varianta lepší než kupovat jednotlivé části odděleně, pořiďte si kombinovaný kočárek rovnou. Své využití najde i u těch z vás, kteří bydlí v patře a často musí dítě přenášet. V takovém případě si pohlídejte rozměry kočárku, abyste pohodlně vjeli do výtahů i všech domovních dveří.

Pro jaké dítě je kočárek určen

Pokud se vaše dítě narodilo v zimních měsících, bude třeba počítat s dostatkem prostoru pro zimní zateplený fusak či deku. Starší děti budou navíc potřebovat podpěru pod nohy, na kterou mohou nohy pohodlně položit a to i v případě, že je mají ve fusaku. V létě kočárky mohou být opatřeny funkčním odvětráváním, ale především klopou, která zabrání tomu, ani na vaše dítě svítilo přímé slunce. To si dobře pohlídejte i u jednoduchých sportovních kočárků. K těm už ale naštěstí výrobci většinou dodávají oddělitelné slunečníky. Jestliže máte už jedno menší dítě, které zvládá chůzi samo, pořiďte si kočárek s nášlapnou plochou, kam si dítě může v případě, že je unavené, stoupnout a vést se společně s kočárkem. Je-li ale i druhé dítě malé a chůzi samo ještě nezvládá, bude potřeba koupit kočárek pro dva. Ani u nich ale není problém nakombinovat pro jedno dítě korbu a pro druhé sportovní verzi. Za zvážení také určitě stojí, zda skutečně potřebujete koupit úplně nový kočárek nebo vám bude bohatě stačit ten po starším sourozenci.