Omega-3 jsou potřebné pro vývoj mozku dětí 

Nenasycené mastné kyseliny omega-3 jsou tzv. zdravé tuky. Pro zdraví mají svůj význam v mnoha ohledech. Pojďme se ale zaměřit konkrétněji: víte, jak omega-3 prospívají během vývoje mozku dětí?

Na omega-3 spoléhaly už naše babičky

Pamatujete na rybí tuk? Ano, právě ten obsahuje omega-3 ze všeho nejvíc! Dobrou zprávou je, že dnes už ho nemusíme užívat po lžičkách – zkuste třeba rybí tuk ve tvaru žvýkacích rybiček s ovoucnou příchutí. Úspěch u dětí zaručen!

A proč vlastně rybí tuk užívat? Děti jedí velice málo ryb, a přitom jsou pro správný vývoj tak důležité. Kromě vysoké koncentrace omega-3 obsahuje rybí tuk i vitamín D pro podporu imunity a růstu kostí a zubů. Rybí tuk je navíc přírodní, v organismu dobře vstřebatelný, a léty prověřený.

Omega-3 a vývoj mozku: jak to funguje?

Mozek se začíná vyvíjet už v prvních týdnech těhotenství. V tomhle období je zásoba živin hodně důležitá. Omega-3 hrají svou roli už v tuhle chvíli, a to nejen pro vývoj mozku, ale i pro vývoj nervové soustavy. To nekončí ani po porodu: v prvních letech života se děti učí neskutečnou rychlostí, a ostatně i mozek roste oproti jiným částem těla více. Problém je v tom, že omega-3 potřebuje i samotná maminka. Často se proto stane, že nedostatkem trpí ona, i miminko. Omega-3 ve formě rybího tuku proto doplňujete co nejpoctivěji.

Rybí tuk je pomocník na celý život

I když jsou omega-3 nejdůležitější během vývoje, naše tělo z nich čerpá po celý život. Ukládají se v mozku, podporují nervovou soustavu a dokonce i zrak. Právě v pokročilejším věku oceníme, že prospívají kognitivním funkcím. To je např. schopnost naučit se něco, zapamatovat si informaci, nebo si uchovat bystrost a rychlé reagování. Zbývá už jen zopakovat, že k tomu, abychom měli dostatek omega-3, je zapotřebí jíst ryby 2-3x týdně, nebo si dopřát rybí tuk. U dětí na to dbejme ještě o něco víc!