Snídáte? Vaše děti by ale měly!

Snad všemi odborníky a výživovými poradci je snídaně považována za nejdůležitější jídlo dne, které nepřekoná ani vydatný oběd či večeře. Velká část dospělé populace snídani zanedbává s výmluvou nedostatku času či volbou velmi nezdravých pokrmů. Tento špatný návyk je bohužel v některých domácnostech přenesen i na děti. Hodně dětí tak nesnídá vůbec a u části z nich je dokonce prvním jídlem až oběd. A i když se někteří rodiče velmi snaží, aby jejich dítě nebylo celé dopoledne bez jídla, často se jim to nedaří.

Vynechání snídaně je velkým rizikem, jelikož organismus, který je teprve ve vývinu, vyžaduje pravidelný přísun důležitých živin. Co ale dítěti připravit, aby to bylo zdravé a zároveň, aby snídani snědlo?

Proč by mělo dítě pravidelně snídat?

Nejzávažnějším rizikem nevhodného stravování je určitě obezita, která se v dnešní době u českých dětí vyskytuje ve velké míře. Spolu s ní si díte zakládá na možnosti vypuknutí nemocí v pozdějších letech. Obávat se může cukrovky, kardiovaskulárních problémů či chorob trávicí soustavy.

Odborníci tvrdí, že snídaně by měla obsáhnout téměř ¼ celkového denního přísunu energie. Tělo totiž i přes noc pracuje, a proto je důležité začít den vydatnou snídaní.

Snídaně by se měla z 50% skládat ze sacharidů, z 30% z tuků a z 20% z bílkovin. Správná snídaně tak podpoří fyzickou i psychickou pohodu dítěte a zamezí nesoustředěnosti a podrážděnosti.

background-906145_960_720

Šťáva z čerstvého ovoce skvěle doplní zdravou snídani

Typy na dětské snídaně

Pokud dítě odmítá jíst, zkuste mu naservírovat něco barevného a veselého. Nezapomínejte ale, aby byla snídaně vyvážená. Doporučuje se například:

  • celozrnné cereálie s bílým jogurtem a ovocem
  • celozrnné pečivo s tvarohem a paprikou
  • ovesná kaše slazená medem s ořechy a ovocem

U pití zapomeňte na přeslazené limonády. Vhodné jsou neslazené čaje, čistá voda či šťáva z ovoce.

Nastartujte den vašeho dítě správně s dobrou a vyváženou snídaní.