Jaké barvy vybrat do dětského pokojíčku?

Přemýšlíte, jakou barvu zvolíte do dětského pokojíčku? Vhodný odstín pokoje může uklidňovat, ale působit také negativně na vnímání a psychiku dítěte. 

Barevné zdi a vybavení

Různé barvy můžete vybrat nejen na stěny pokoje, ale také na barevné vybavení. Zkombinovat můžete nábytek, povlečení a další doplňky, které vaše dítě jistě ocení. Malého školáčka můžete správnými barvami v pokoji náležitě podpořit. Spací prostor by měl naopak uklidňovat a přinášet příjemný pocit.

Přednost dejte tlumeným barvám

I když si s dětstvím spojíte výrazné barvy, v dětském pokojíčku volte spíše barvy tlumené a pastelové, které jednoduše doplníte o vhodné doplňky a nijak neruší dětskou pozornost. Vybírejte do pokojíčku maximálně dvě barvy, které k sobě budou ladit. Pokud chcete pokojíček pouze vybílit, není to na škodu. Stačí ho vybavit barevnějšími doplňky, závěsy, květinami, povlečením a polštáři. Pokud zvolíte jemnější odstíny malby, můžete následně skvěle kombinovat barvy doplňků.

Navození atmosféry

Barvy v pokoji navozují určitou atmosféru. Kombinovat můžete až dvě barvy a to pro školáky barvu například světle zelenou, která podporuje tvořivost a aktivitu, kterou umístíte do „pracovního“ rohu a barvu světle modrou, která naopak uklidňuje do části, kde bude dítě spát.

Teplé a studené barvy

Teplé barvy, jako je červená, žlutá či oranžová především zútulní a pokoj příjemně zahřívají. Působí příjemně a mají vyvolat pocity štěstí. Mají stimulující vliv na mysl a povzbuzující účinek. Je důležité s těmito barvami zacházet opatrně. Nemělo by jich být v pokoji příliš, aby děti nerušily. Ve vhodné míře však pokoj skvěle zútulní. Naopak studené barvy, jako je zelená, modrá a fialová působí dojmem uklidňujícím. Vyvolávají totiž pocity chladu. Nezapomínat bychom neměli ani na růžovou, která uklidňuje a probouzí jemné pocity. Barvy však nikdy příliš nekombinujte, abyste z příjemného pokojíčku nevytvořili příliš barevný mix, který spíše ruší.