Máte slunný balkón? Zkuste pěstovat zeleninu

Pokud máte rádi sladkou zeleninu a chcete si být jistí, že nepřijímáte zbytečně pesticidy a chemické látky, vypěstujte si vlastní. Nemusíte mít zahradu, skvěle postačí balkón, na který svítí slunce alespoň 5 hodin v letních měsících.

Jak na bohatou úrodu

Zelenina nevyžaduje velkou plochu, ovšem pokud mu ji nedopřejete, vsaďte na hluboké květináče, díky kterým nebudou mít rostliny nouzi o místo. Každá rostlina ovšem vyžaduje jiný prostor. Pro menší představu, mrkev vyžaduje květináč o průměru 25 cm, cuketa 33 cm, ale bazalce stačí i 15 cm.

Jak na popínavou zeleninu

Rajčata a fazole jsou pnoucí rostliny. Se správným růstem vám pomůže obyčejný černý pytel. Rostliny jdou totiž přirozeně za světlem. Jakmile vám vyrostou první výhonky, napíchejte do hlíny pomocné žebříčky a celý květináč přikryjte pytlem. Do vrchního otvoru propíchejte několik větších děr, aby do něj šlo slunce. Rostlina tak bude růst vzhůru. Jakmile dosáhne požadované výšky, pytle sundejte. Tento trik se dá použít i na pěstování zelených salátů.

Kompost

Na balkóně si můžete zařídit i malý kompost, který bude vytvářet potřebné přírodní hnojivo pro zeleninu. Postačí vám malý kontejner s víkem. Kontejner pokryjte plastovým pytlem a trochou hlíny. Do takto připravené kompostu můžete nyní odhazovat přírodní odpad, jako jsou slupky od brambor, okurek, zbytky ovoce a zeleniny. Kompost pravidelně prokypřete, zalévejte a nechte působit přírodu. Během několik měsíců vám tam vznikne kvalitní humusová půda, která bude skvělou potravinou pro vaší balkónovou zeleninu.

Jelikož je zelenina částečně chráněna před srážkami, nezapomeňte na ní i během deštivých dnů. Zelenina vyžaduje vlhkou půdu, ne moc mokrou, ani ne suchou. Ovšem bylinkám se více daří, když necháte působit pouze přírodní podmínky. Záleží ovšem, co váš balkón nabízí.

Nekupujte už zeleninu v obchodě a pěstujte si vlastní chutnou, klidně na balkóně.