Kyselina listová – vitamín, který by neměl v těhotenství chybět

Lékaři a lékárníci jsou často doporučovány různé vitamíny a doplňky stravy. Nejvíce se ale mluví o kyselině listové. Proč je tomu tak a je kyselina listová opravdu tak důležitá pro nastávající maminku?

Co je kyselina listová

Kyselina listová je vitamín patřící do skupiny ve vodě rozpustného B-komplexu. Tento vitamín je nezbytný pro tvorbu nových buněk a červených krvinek a pro normální růst a vývoj plodu. Je především obsažena v listové zelenině, najdeme ji však i v kvasnicích nebo játrech. Pokud ale budete potraviny s vysokým obsahem kyseliny listové vařit, zhruba 95% jich zničíte. Chcete-li ji přijímat přirozenou cestou, jezte hodně čerstvé zeleniny.

Jaký význam má pro těhotné ženy

Zvýšit dávky kyseliny listové se doporučuje již 3 měsíce před plánováním potomka. Mozek a mícha dítěte se totiž vytváří už v prvních týdnech těhotenství a dodatečný příjem tohoto vitamínu není tak efektivní.

Jak jsme výše napsali, kyselina listová podporuje růst plodu a správný vývoj nervového systému dítěte. Pokud nepřijímáte dostatečné množství tohoto vitamínu, může se stát, že váš potomek bude mít vrozenou vadu nervového systému. V některých případech může deficit kyseliny listové vyvolat i potrat.

Kyselina listová je hojně obsažena v brokolici.

Jaké množství a jakým způsobem kyselinu listovou přijímat

Dospělí člověk by měl denně přijmout přibližně 180-200 mikrogramů kyseliny listové. Ovšem v těhotenství se dávka zvyšuje na dvoj skoro až na trojnásobek. Doporučená denní dávka se pohybuje kolem 400-600 mikrogramů.

Přirozeným zdrojem kyseliny listové je například brokolice, paprika, růžičková kapusta, zelí, špenát chřest, okurky, pomeranče, ořechy, kuřecí játra a jiné. Tyto potraviny obsahují v průměru kolem 30-50 mikrogramů kyseliny listové na 100 g potraviny.

Někteří lékaři tvrdí, že je důležité přijímat kyselinu listovou jako doplněk stravy, protože jedině tak zaručíte, že se vám dostane do organismu ve 100%. Jiní zase říkají, že kyselinu listovou přijmete snadno z běžného vyváženého jídelníčku.

Záleží jen na vás, jakou formu si vyberete. Důležité je jen to, abyste si v těhotenství hlídali příjem tohoto vitamínu.