Jak uklidnit plačící miminko podle Karpovy metody?

Slyšeli jste již někdy o speciální metodě tišení miminek podle metody amerického pediatra doktora Harveye Karpa? Mnoho maminek si tento způsob tišení miminek oblíbilo. Pokud se tuto metodu správně naučíte, pomůže vám ve chvílích, kdy už nevíte, kde vám hlava a rozum stojí. Seznamte se s touto metodou spolu s námi.  

Předčasné narození

Doktor Karp představuje názor, že miminka jsou předčasně narozená, a to o celé 3 měsíce. Podle něj by mělo být miminko v matčině děloze 12 měsíců. Toto předčasné narození způsobuje u miminek neklid a následný pláč. A proč si toto doktor Karp myslí? Ostatní zvířecí mláďata jsou brzy po svém narození schopna postarat se o sebe sama, toho dítě bohužel schopné není a musí se k takové samostatnosti po narození dopracovat. Dítěti tedy tyto měsíce v děloze, po které by se mohlo ještě vyvíjet, chybí.

Jak miminko uklidnit?

Základem této metody je vlastně napodobit prostředí v matčině děloze jednotlivými kroky, které byste měli dělat najednou.

  • Zavinutí miminka velmi těsně: Karp vychází z předpokladu, že dítě má v děloze málo místa. Miminko by se tedy mělo velmi těsně zavinout. Jedná se o zavinutí celého tělíčka spolu s ručičkami.
  • Uložení miminka: Podle této metody by se mělo miminko uložit na bok či na bříško. U novorozence je vhodnější tuto polohu vyměnit za položení miminka na rameno rodiče.
  • Doprovodný zvuk: Miminka milují zvuk vysavače či fénu, zvuků, které jsou jednotvárné. Doprovázejte utěšování zvukem „šššššššš“, který připomíná zvuky v děloze. Pomoci vám mohou i různé zvukové nahrávky, šumivé ruchy rádia či mixér.
  • Houpeme: Pro miminko je v děloze přirozené jemné houpání a kolíbání. Při houpání se doporučuje i intenzivních pohybů, například když maminka sedí a poskakuje s dítětem na balónu.
  • Kojení miminka: Po uklidnění miminka s pomocí zavinutí, houpání, uložení a utišení díky zvuku následuje poslední krok. Tím je kojení miminka, které navozuje dítěti pocit bezpečí. Místo nakrmení miminka můžete zkusit také dudlík.

Všechny tyto kroky byste měly provádět souběžně s poměrně vydatnou intenzitou. Doufáme, že jsme vám alespoň trochu odhalili novou metodu tišení miminek.