Ani těhotným se nemoci nevyhýbají

Prožít „jiný stav“ v pohodě a ve zdraví. To je přání každé ženy, která objeví na těhotenském testu dvě čárky a těší se na příchod nového života. Ne vždy je ale celých devět měsíců očekávání narození potomka zalito sluncem a zcela bez starostí. Nemoci se nevyhýbají ani těhulkám. Každý ví, že léčba v tomto období má svá omezení a užití některých léků je kvůli bezpečnosti vývoje plodu zapovězena.

Co je zakázáno a co dovoleno?

Obecně vzato se v těhotenství nedoporučují antibiotika, zakázány jsou kortikoidy a jediné volně dostupné a schválené léky jsou paraleny. Aby se maminka ve svém stavu, vývoji děťátka a specifických možnostech lépe orientovala, pomůže jí v dedukci a rozhodování těhotenská kalkulačka. Jedná se o platformu na portále Modrý koník, která se zcela věnuje těhotenství jako fyziologické části života ženy. Stačí vyplnit datum poslední menstruace a těhotenská kalkulačka vám vypočítá datum porodu, určí týden těhotenství i trimestr. Tím to ale nekončí.

Těhotenská kalkulačka vás provede celými devíti měsíci

Těhotenská kalkulačka na Modrém koníku je natolik detailní a důkladná, že každé mamince napoví, co se v jejím těle přesně děje a jak v jejím bříšku miminko roste. Maminka se tak dozví, že nejrizikovější období ve vývoji miminka je bezesporu první trimestr, kdy se tvoří orgány i zakládají smysly. Naopak doba od 37 kalendářního týdne se považuje za období, kdy je dítě donošené a v případě nutnosti je možné se vrátit k léčbě antibiotiky.

Největší strašák těhotných

V případě nemoci matky, která je specifická pouze v těhotenství, a nazývá se preeklampsie, jde doslova o život. Matčina placenta přestává dítě vyživovat, dítě se přestává vyvíjet, hrozí jeho odumření a vznik otravy krve v těle matky. Této nemoci se sice nedá předcházet a jedinou její léčbou je vyvolání předčasného porodu. Příznaky nemoci je ale dobré znát a hlídat si je v rámci prevence. Varovnými příznaky jsou otoky, vysoký tlak a bílkovina v moči.