Trápí vás bolest v těhotenství? Jak ji zahnat bez pomoci léku?

Během období těhotenství může mít podávání některých léků vedlejší vliv na plod. Jedná-li se o časné těhotenství, mohou dokonce způsobit potrat či vývojové vady. Jak však nejčastější nemoci a bolesti léčit bez pomoci léků?

Klasika v podobě bolesti zad

Těhotné ženy trápí v těhotenství často bolesti zad, které jsou spojeny s řadou fyziologických a hormonálních změn. Dochází ke změně postavení i sklonu pánve, těžiště těla a zabrat dostávají i svaly, které jste dříve skoro nepoužívala. Bříško přeci jen stále roste a vyvíjí své požadavky na vaše tělo týkající se stability, nové pohybu a vyskytnou se mohou i bolesti zad. Důležité je začít s včasným pravidelným pohybem třeba již před samotným otěhotněním nebo zvolit sporty vhodné pro těhotné, jako je plavání, cvičení na velkém míči či těhotenská jóga. Tyto sporty posilují nutné partie, podporují flexibilitu, stabilitu a chrání vaše zdraví.

Když přijde bolest hlavy

Často se během těhotenství může objevit také bolest hlavy, důvodem bývají hormonální změny a zvýšené množství krve v krevním oběhu. Důležitá je v tomto případě především prevence, která vás před bolestmi ochrání. Dbejte na pravidelný a dostatečný spánek, odpočiňte si i během dne, pijte dostatek tekutin, dopřávejte si pravidelný pohyb, vyhněte se potravinám a činnostem, které by u vás bolest hlavy mohly způsobit, viz uzeniny, kysané výrobky, některé druhy ovoce či čokoláda. Myslete na příjem čerstvého vzduchu. Pomoci mohou i profesionální masáže hlavy, krku či ramen. Masírovat vás však pravidelně může i vás partner.

Bolesti v krku

Běžně vás může zaskočit bolest v krku. Jak ji však korigovat během těhotenství? Bolest krku je frekventovaným příznakem nachlazení, zánětů dýchacích cest, ale také nepříjemné angíny. Pokud vás bolesti v krku trápí déle jak pět dní, vyhledejte svého lékaře. Pomoci vám může heřmánkový čaj na kloktání či tinktura z heřmánku, popřípadě práškové salinické kloktadlo. Pomoci může i minerální voda vincentka. Během bolestech v krku je důležitý především odpočinek a klid, příjem tekutin a dopřávejte si také čaj s medem.