Ultrazvukové přístroje pomáhají v těhotenství
Mimoděložní těhotenství, vývojové problémy, funkce srdce či 3D podobu plodu – to všechno mohou ukázat ultrazvuky.
Nastávající rodiče, především ti, kteří očekávají svého prvního potomka, se často nemohou dočkat, až uvidí své dítě na ultrazvuku. Ultrazvuk však slouží nejen k potvrzení samotného těhotenství a pozorování růstu dítěte, ale má za úkol odhalit i jeho správný vývin, polohu a fungování důležitých orgánů.
Těhotnou ženu čekají minimálně tři důležité ultrazvuky. V dnešní době už je ale normální, že se menší ultrazvukový přístroj nachází přímo v ordinaci gynekologa/porodníka, a ten tak může sledovat dítě při každé vaší návštěvě.
Základní ultrazvuková vyšetření
První větší ultrazvuk se provádí mezi 10. a 12. týdnem těhotenství. Slouží k definitivnímu potvrzení těhotenství a k určení stáří plodu. Lékař se také zaměřuje na to, zda plodu tluče srdíčko a vyloučí mimoděložní těhotenství.
Druhý velký ultrazvuk se provádí mezi 18. a 20 týdnem těhotenství. Při něm se lékař zaměřuje především na vývojové vady plodu a kvůli tomu ho podrobně měří. V té době už je také většinou možné určit pohlaví dítěte.
Mezi 30 a 32 týdnem těhotenství podstupuje žena třetí ultrazvuk, který opět slouží k potvrzení správného vývoje dítěte. Lékař také kontroluje polohu dítěte, sleduje množství plodové vody a stav placenty.
Moderní ultrazvukové přístroje
Většinou během druhého velké ultrazvuku nastávající maminka také podstupuje takzvané dopplerovské vyšetření, díky kterému je možné slyšet ozvěny srdce plodu. Na obrazovce se pak zobrazuje průtok krve placentou a pupečníkovou šňůrou. Ostatně malý doppler je možné si koupit také na doma. Díky malému přístroji se sluchátky můžete poslouchat ozvěny srdce svého děťátka.
V dnešní době už existuje i 3D/4D ultrazvuk, který umožňuje udělat fotky nebo dokonce videa podrobně zobrazující nenarozené dítě. Tyto ultrazvukové přístroje jsou dobré také pro lepší diagnostiku vývojových vad dítěte. Jejich výhodou je, že rychle spojují obrazy klasického ultrazvuku, a tak je možné vidět dítě opravdu plasticky. Čtvrtý rozměr znázorňuje čas, tedy možnost zaznamenat pohybovou aktivitu.