Těhotenské testy a jak se v nich vyznat

Hned úvodem je třeba poukázat na skutečnost, že stoprocentní jistotu v potvrzení těhotenství vám poskytne váš gynekolog. I přesto patří těhotenské testy, který lze provést v pohodlí domova, k hojně kupovaným. Na trhu jich v současné době ale existuje tolik, že je obtížné se v nich vyznat. Některé jsou si velmi podobné, avšak jejich cena se může lišit až o stovky korun. Čemu tedy věřit? Vyplatí se koupit dražší těhotenský test nebo lze i mezi těmi levnějšími najít kvalitní?

Na jakém principu těhotenské testy fungují

Nejprve bude třeba si představit, jak vlastně takový těhotenský test funguje. Jeho princip je v podstatě velmi snadný. Identifikuje totiž množství HCG hormonu ve vaší moči. Podle toho také rozpozná, zda jste těhotná nebo ne. Těhotné ženy mají totiž hladinu HCG hormonu vyšší a čím déle jsou těhotné, tím více tato hodnota stoupá. Aby bylo možné ověřit její hodnotu, je třeba těhotenský test namočit do proudu moči nebo do nádobky. Většinou se využívá první uvedené metody, vy však postupujte tak, jak je uvedeno v příbalovém letáku. Po aplikaci by se měla téměř ihned objevit první čárka, která slouží k tomu, abyste poznali, zda je test vůbec funkční. Pokud se vám neobjeví ani tato kontrolní čárka, test můžete vyhodit do koše, protože nefunguje tak jak by měl. V opačném případě počkejte tři minuty, během kterých by se měla objevit čárka druhá, která značí těhotenství. Co se týče znamének, jako první se zobrazuje pochopitelně znaménko minus. Jste-li těhotná, změní se po uplynutí několika minut na plus. Jak jsme ale uvedli již v samotném úvodu, těhotenské testy nejsou stoprocentní, a proto se doporučuje udělat testy dva. Každý by přitom měl být od jiného výrobce. Ani tak ale nemůžete s jistotou říct, že jsou testy průkazné, takže vždy počítejte s variantou, že vám zobrazené výsledky těhotenských testů může váš gynekolog vyvrátit. Určité procento těhotenských testů zobrazuje falešné negativní i pozitivní výsledky, s čímž je třeba vždy počítat. Pokud nedůvěřujete hodnotám, kterém vám ukazuje těhotenský test, neváhejte a vydejte se ke svému gynekologovi, který vám odebere krev. Její rozbor v laboratoři ukáže skutečnou hodnotu hladiny HCG hormonu a vy tak budete s jistotou vědět, zda jste těhotná nebo ne.

Hned úvodem je třeba poukázat na skutečnost, že stoprocentní jistotu v potvrzení těhotenství vám poskytne váš gynekolog.

Jak vybrat těhotenský test

Vyznat se v nabídce těhotenských testů není snadné. Neplatí zde však pravidlo, že čím dražší test koupíte, tím přesnější budou výsledky. K levnějším, ale přesto spolehlivým těhotenským testům patří například Best-2 nebo Mildstream. O něco dražší jsou digitální testy, které sice zobrazují jasný výsledek oproti papírovým testům, kde druhá čárka často nejde rozpoznat, ale zase mohou ukazovat falešné těhotenství. Pokud ovšem těhotenství potvrdí, zobrazí i jeho přibližný týden.