Zahradní hrátky pro malé i velké

Pro zdravý vývoj dítěte je doporučován denně pobyt na čerstvém vzduchu. Sluneční záření v přiměřené míře přispívá ke správnému vývinu kostí. Zároveň vlivem dostatečného okysličení organismu dochází k rozvoji centrální nervové soustavy, což napomáhá optimálnímu vývoji. Spojíme-li venkovní pobyt dítěte s pohybem, podporujeme i rozvoj motorických funkcích a s nimi souvisejících kognitivních dovedností. Malé dítě přirozeně vyhledává venkovní prostředí. Domácí prostor sice nabízí pohodlné zázemí, ale v určitém stádiu dítě upřednostňuje pobyt venku, neboť mu dává veliké množství podnětů a ono jej považuje za atraktivnější. Je na nás, abychom mu venkovní prostředí uzpůsobili dle patřičného vývojového stupně i z hlediska bezpečnosti a smysluplnosti.

Houpačka vždy potěší

Základním prvkem, který jednoznačně v žádné zahradě nesmí chybět, je dětská houpačka. Na trhu můžeme vybírat z mnoha variant v závislosti na věku dítěte a jeho dovednostech. Zahradní houpačky jsou vyráběny ze dřeva či z odolného plastu. Pro nejmenší batolata jsou opatřeny bezpečnostní ohrádkou. Pro starší děti jsou k mání houpačky, které již vyžadují větší zručnost a současně podporují rozvoj koordinace a posilují svalový aparát. Velice oblíbené jsou pružinové houpačky ve tvaru rozličných zvířátek, koníka nebo medvídka. Zamýšlíme-li pořídit do zahrady celý herní komplex, lze zakoupit sadu obsahující skluzavku, žebřík a houpačku.

Pískoviště nesmí chybět

První dětská přátelství, která ještě po letech vyklouzlí pobavený úsměv na rtech, vždy vznikala a vznikají na pískovišti. Není tomu jinak ani dnes. Svět se mění, ale pískoviště spolu s bábovičkami, pískovými hrady a kuchyňkou, případně náklaďáčkem na důležité převážení písku hrají při venkovní zábavě prim. Na trhu najdeme mnoho variant již vyrobených pískovišť i spolu s rozličnými zábavnými hračkami nebo sítí zabraňující nechtěnému nočnímu vstupu kočiček.

Děti rostou tak rychle. Každým rokem měníme jejich šatník, protože loňské tepláčky již sahají nad kotníky. Krásné vzpomínky na společně prožité chvilky se nám však na trvalo vryjí do paměti. Nezapomenutelné okamžiky společně postavených hradů z písku i šťastný výskot na houpačce – to všechno nám v zimních měsících připomene radostné léto.