Jak na noční pomočování u dětí

Trápí vás noční pomočování svého potomka a nevíte, jak proti tomu bojovat? Říkáte si, že je na to už vaše dítě staré? Nemusíte se ale velmi obávat. S nočními nehodami bojuje v České republice více než 50 000 dětí a jedná se o věkovou skupinu od pěti let, ale může postihovat i školní děti či dokonce mladistvé. Pojďme se tedy podívat, co za tímto problémem stojí.

Proč se mé dítě pomočuje?

Pot_de_chambreNejčastějším důvodem, proč se dítě ráno budí s mokrým prostěradlem, je nezralost centrální nervové soustavy a močového měchýře. Prostě když se má dítě v nočních hodinách probudit a vyčůrat, jako by najednou přestaly fungovat spoje. A ve většině případů je pomočování spojeno i s tvrdým spánkem dítěte.

Na pomočování může mít i vliv psychika dítěte, kdy tento problém může signalizovat, že něco není v pořádku s jeho vnitřním světem. Může za tím stát mnoho věcí – hádky v rodině, stres ze školky nebo ze školy, šikana apod.

Řešení pomočování

child-316211_960_720Až po pátém roce života je dítě schopno samo vstát a dojít si na záchod. Do této doby jsou tyto nehody zcela přirozené. Pokud se to ale vašemu dítěti přihodí i v pozdější letech, určitě ho za to nikdy netrestejte. Vaše dítě se potýká s problémem a nedělá to schválně. Trestáním byste docílili akorát dalších problémů.

Nejdříve si klaďte otázku, proč se to stává právě vašemu dítěti. Pokud je v psychické pohodě a potíže neustávají, je nejlepším řešením navštívení odborníka. Ten provede na dítěti různé testy a zjistí, zda noční nehody nejsou spojeny s jinými problémy v močovém ústrojí nebo s cukrovkou.

Jak dítě léčit?

Už jsme si řekli, že na tresty musíte zapomenout. Dítě pochvalte za každou noc, kdy se mu povede se v noci nepomočit. Všeobecně platí, že dítěti omezíte příjem tekutin ve večerních hodinách a úplně je nejlepší omezit močopudné nápoje, jakou jsou sladké limonády a nápoje s kofeinem. Než půjde dítě spát, musí se jít vyprázdnit. Dítě by mělo spát v pokoji dobře vyvětraném a klidném bez televize a počítače. Nedávejte mu na noc plenu a nechoďte ho uprostřed noci, aby si došlo na záchod. Dítě to stejně nerozliší a problém jenom zhoršíte. A pokud je pomočování způsobeno psychickými problémy, snažte se ho co nejvíce eliminovat.

Noční pomočování může být sice nepříjemné jak pro vás, tak pro vašeho potomka, ale zpravidla odezní samo a je tedy nejlepší netlačit na dítě žádným způsobem. Radujte se z každé „suché noci“ a uvidíte, že dříve nebo později „mokré noci“ zmizí.