Vegetariánkou v těhotenství

Vegetariánství v těhotenství je velmi častým tématem, na kterém se nemůžou shodnout ani odborníci. Zatímco jedni nevidí problém nejíst maso, druzí doporučují zařadit do jídelníčku alespoň rybu. Ovšem bylo prokázáno, že děti, které se narodí vegetariánům jsou stejně zdravé, jako děti masožravců. Protože pokud si maminka vegetariánka dá záležet na jídelníčku, který je vyvážený a má dostatečný příjem všech důležitých živin, není pak problémem maso nejíst.

Pokud je žena těhotná, měla by si uvědomit, že potřeba vyváženého jídelníčku je pro správný vývoj plodu jedním z nejdůležitějších bodů. Je proto v tomto případě jedno, zda jíte maso, nebo nikoliv. Protože i žena, která přijímá maso, může mít mezery v jiných živinách, které v masu nejsou. A na co by si měli maminky vegetariánky dát v těhotenství pozor?

Železo

Při nedostatku železa se může stát, že budete chudokrevní a budete trpět přílišnou únavou. Tyto faktory by mohli výrazně ovlivnit vývoj miminka, a proto do jídelníčku zařaďte potraviny na železo bohaté. Ideálními v tomto jsou případě luštěniny, celozrnné pečivo, ovesné vločky, sušené ovoce a vaječné žloutky.

Vitamín B12

Vitamín B12 je důležitý pro správný vývoj mozku miminka a tvorbu červený krvinek. Pokud ho máte nedostatek, můžete cítit lehké mravenčení v nohách a stejně jako u železa, trpět únavou. Vitamín B12 je nejvíce obsažen v mléčných výrobcích, sojovém mléku, obilných vločkách, kvasnicích a kysaném zelí.

Vápník

U vývoje plodu může nedostatek vápníku ohrozit stavbu kostry a růst zubů. Jestliže přijímáte velké množství rostlinné stravy, nezapomeňte zvýšit i příjem vápníku. Rostlinná strava totiž brání v jeho vstřebávání. Proto pijte hodně mléka a jezte mléčné výrobky, tofu, mandle, sezamová a slunečnicová semínka.

Kyselina listová

Posledním důležitým bodem, je kyselina listová, která je nejdůležitější hlavně v prvním trimestru těhotenství. Ženy vegetariánky by proto měli zvýšit příjem salátů, listové zeleniny, celozrnných obilnin, jahod, nebo malin hlavně v období, kdy plánují počat potomka.

Pokud se rozhodnete pro vegetariánství i v těhotenství, měli byste tuto informaci zdělit i svému lékaři. Ten bude hlídat, aby vaše hodnoty byli správné. A co si o vegetariánství v těhotenství myslíte vy?