Trest, nebo odměna? Co čeká vaše dítě po vysvědčení?

Pololetní vysvědčení je za dveřmi. Co když ale dítě přinese špatnou známku, nebo překvapí pěkným vysvědčením? Trestáte své děti, nebo je zahrnujete dary? A jak by měla vypadat správná motivace. Dnes vám přinášíme článek, který vám poradí, jak své děti odměnit.

Známky neřeknou vše

V první řadě byste si měli uvědomit, že pokud dítě nedonese s vysvědčením také slovní hodnocení, řekne vám známka velmi málo. Pokud nosí samé jedničky, určitě jsou jeho výsledky výborné. Nikdo ale netuší, jaká náročnost se skrývala za trojkami, které na vysvědčení má. Pozorujte své děti již během školního roku. Mnohdy může mít vydřená trojka mnohem větší váhu, než jednička zadarmo.

Pozor na extrémní tresty a odměny

Pokud vám dítě přinese známky, které vás možná zklamou, zapomeňte na přísné a kruté tresty! Linky bezpečí a důvěry jsou během tohoto období plné dětí, které mají strach ze svých rodičů a ze známek, na které můžou reagovat přísně. Stane-li se, že se dítě tolik nesnažilo a donese domů horší vysvědčení, zkuste si s ním spíše popovídat o důležitosti předmětu a učení a motivovat ho do dalšího roku, či pololetí.

Pozor si určitě dejte také na přehnané dárky. Dárek je skvělou motivací pro dítě, ale uvědomte si, že pokud je budete zahrnovat drahými dary, jejich chtíč se zvětší.

Vynikající výsledky neberte jako samozřejmost. Každé dítě potřebuje motivaci a malou odměnu za dobrou práci. Někteří rodiče totiž berou dobré výsledky za samozřejmost a za špatné jen trestají. Výsledkem pak může být dítě, které bude neuvěřitelný dříč, nebo zlobil, který bude vyžadovat alespoň negativní pozornost rodičů.

Vysvědčení je pro děti vždy velkým dnem, proto je nezapomeňte pochválit, odměnit, nebo jim udělat hezčí den.