Na příušnice dejte pozor
Trápí vás nebo vaše děti vysoké teploty až kolem 40°C a máte zduřelé a oteklé boule v oblasti pod ušními lalůčky a dolní čelistí? Pozor, může se jednat o onemocnění zvané příušnice.
Co jsou to příušnice
Příušnice jsou infekční onemocnění, kterému může podlehnout každý člověk. Nejčastěji se ale objevuje v dětském věku, konkrétně do dvou let věku dítěte. Příušnice jsou vysoce nakažlivé a proto by nemocný měl být v izolaci.
Tato kapénková infekce se šíři horními dýchacími cestami a nejčastěji se objevují na jaře a v zimě. Pokud ale příušnice jednou proděláte, vytváří se vám doživotní imunita proti tomuto onemocnění.
Jak jsme již výše zmínili, toto onemocnění je doprovázeno vysokými teplotami a dochází ke zduření slinných žláz. Otoky bývají bolestivé. Nemocný bývá mimo jiné velmi unaven a trpí bolestmi hlavy.
Komplikace příušnic
Pokud příušnicemi onemocní dítě, bývá často bez dalších závažných komplikací. S vyšším věkem nemocného se ale často komplikuje jeho léčba záněty nervové soustavy (například encefalitidou), slinivky břiční nebo pohlavních žláz. Trvalým následkem se může stát ztráta sluchu a pokud příušnicemi onemocní chlapci po pubertě, může dojít i k neplodnosti.
Léčba příušnic
Léčba příušnic není specifická. Zpravidla teplota klesá po 2-3 dnech a otoky po 10 dnech. Při domácí léčbě se snažte snižovat teplotu (léky či zábaly), zmírněte otoky teplými zábaly a dopřejte nemocnému klid na lůžku. Nemocný by měl být alespoň 9 dní od vypuknutí nemoci v izolaci.
Očkování a prevence
Jedinou ochranou proti této nemoci je očkování, které probíhá v 15. měsíci dítěte spolu s očkováním proti spalničkám a zarděnkám. Očkování sice nezaručí tak vysokou imunitu, kterou dostanete po prodělání nemoci, ale pokud onemocníte příušnicemi, mívá lehčí průběh.
Nezanedbávejte očkování a chraňte své děti i do dalších let života. Příušnice jsou těžkým zásahem do našeho organismu a jelikož způsobují i neplodnost, můžou ovlivnit váš život a život vašich děti do konce života.