Látkové pleny, ano nebo ne?

Používat látkové nebo jednorázové pleny – toť otázka. Názory maminek se v tomto ohledu často liší. Každému vyhovuje něco jiného. Někdo dává přednost ekologickým dopadům a šetrnému zacházení s přírodou, jiný bere věci z hlediska praktičnosti. Na jednom se však všechny maminky shodují – zdraví jejich dítěte je pro ně na prvním místě, a tím se řídí i při výběru plen. A pro které se tedy rozhodnete vy?

Praktické jednorázové pleny

Regály obchodů se zbožím pro kojence jsou plné mnoha druhů jednorázových plen. Jejich cena není zrovna nízká a obzvlášť ne tehdy, hledáte-li skutečně kvalitní pleny nebo například s nějakými veselými motivy. Maminky jsou proto často nuceny si hlídat slevové akce, ve kterých lze pleny pořídit alespoň o něco výhodněji. Hlavní výhodou jednorázových plen je to, že je po použití můžete ihned vyhodit a nemusíte si lámat hlavu s jejich praním. Také se s nimi snadno manipuluje a jsou známé vysokou absorpcí tekutiny. Můžete je také mít vždy u sebe na cestách, kdy dítě pohodlně přebalíte, ať jste kdekoliv. Prodávají se v několika velikostech podle aktuální hmotnosti dítěte. Novinkou jsou plenkové plavky, které slouží stejně jako pleny, ale jsou vyrobeny z odlišného materiálu, díky kterému můžete s dítětem i do bazénu či na koupaliště.

Tradiční látkové pleny

I přes praktickou stránku jednorázových plen, stále spousta maminek používá pro své ratolesti plenky látkové. Podle studií totiž nezpůsobují tolik opruzenin jako jednorázové plenky. Navíc je nemusíte neustále dokupovat, ale stačí je zakoupit jednorázově a pak je jen po použití prát. Počáteční investice do látkových plen sice může být vyšší, avšak vynaložené finance se vám rozhodně vrátí, jelikož látkové pleny i s praním vyjdou finančně méně náročně než plenky jednorázové. Navíc jsou látkové ekologičtější a máte je neustále doma, aniž byste museli dokupovat další a další balení ze supermarketu. A tak jejich hlavní nevýhodou zůstává jen to, že je třeba je prát a díky svému složení látky déle schnou. S tím je ale třeba počítat a mít tak nakoupených několik plen do zásoby. Lákové pleny se uchycují pomocí speciálních spodních kalhot pro miminka. Ty jsou nejčastěji zapínány pomocí praktických druků nebo suchého zipu. K dostání jsou s veselými barevnými motivy, ale naopak i velmi decentními vzory. Některé maminky je dokonce svým dětem šijí sami.

Jaké pleny tedy zvolit

Ač se budete snažit sebevíc, poslední slovo bude v tomto případě mít vaše dítě. Některý druh plen mu totiž nemusí vyhovovat, a tak bude třeba přesedlat na druhý typ. Nezbývá vám nic jiného, než vyzkoušet, jaká varianta by pro vás a vaše dítě mohla být tou nejlepší. Jedině tak budete mít jistotu, že se dítě bude skutečně cítit jako v bavlnce.