Jaké nemoci ohrožují plod v prvním trimestru těhotenství

Pokud jste těhotná, nebo zatím jen plánujete těhotenství, není nic důležitější než vaše zdraví a tím pádem i zdraví vašeho budoucího potomka. Bohužel se ale žádná nastávající maminka nemá šanci nemocím vyhnout. Na které nemoci si dát pozor v prvním trimestru?

Infekční onemocnění

Infekční nemoci typu chřipka, rýma a angína nejsou pro těhotenství vůbec nebezpečná. Pokud jsou tyto nemoci léčené správným způsobem a nejsou dlouhotrvající, imunita matky se s tím dokáže poprat bez toho, aby vir přešel i na dítě. Pozor si ale dejte na infekční průjmy, u kterých může být těhotenství ohroženo. Nezapomínejte proto na správnou hygienu a vysoký příjem tekutin. Zároveň by se neměl podceňovat ani zánět močových cest, který při neléčení může vést k předčasnému porodu.

Co se týče těžkých infekčních onemocnění, například syfilis, je vždy potřeba konzultace s doktorem. Konkrétně syfilis vede k potratům, ale třeba žloutenka typu B může plod ,,jen“ nakazit , ale nezpůsobuje potrat ani celoživotní poškození dítěte.

Neodhalená celiakie

I když jste nikdy nepozorovali, že by vám přítomnost lepku v jídle mohla vadit, v těhotenství vás toto omezení může ohrozit. U matek s nediagnostikovanou celiakií při konzumaci lepku dochází v prvním trimestru k potratům. Proto si nechte preventivně provést testy na celiakii, a nebo zvažte bezlepkovou dietu. Jídlo bez lepku je plnohodnotné a budoucí maminky se nemusejí bát, že by se obrali o nějaké důležité živiny.

Toxoplazmóza

Babskou radu, že by těhotná žena neměla přijít do styku s kočkou, není pexels-photoradno ignorovat. Pokud žena v prvním nebo druhém trimestru těhotenství onemocní touto parazitární nemocí, která nemá nápadné příznaky, může značně ohrozit plod. Při toxoplazmóze zpravidla nedochází k potratům, ale narozené dítě často trpí nějakou vrozenou vadou, fyzickým nebo psychickým poškození nebo poškozením zraku (někdy i úplnou ztrátou). Těhotná žena by se proto měla vyhnout styku s kočkou a nejíst syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso.

Nemoci jsou pro budoucí matky takoví strašáci, kteří neustále obcházejí v myšlenkách. Proto by ale těhotná žena neměla žádnou nemoc zanedbat, chodit na pravidelné kontroly a vyhnout případnému ohrožení dítěte.