Co si během těhotenství dopřávat a čemu se naopak vyhnout?

Těhotenství je nádherné období, během kterého byste měla dbát především o zdravou životosprávu. Je jasné, že v období těhotenství by měl váš životní styl projít určitou změnou, ale přehnaná omezení nejsou na místě. Užívejte si toho, co máte rádi a co je pro vaše miminko zdravé. 

Během těhotenství

Je jasné, že v období gravidity přicházejí určitá omezení, asi nepůjdete skákat bungee jumping nebo na soutěž v pojídání pálivých papriček. Ale nic se nemá přehánět. Už dávno neplatí stereotypní názory, že během těhotenství by měla žena být jen doma a odpočívat. Dopřávejte si zdravou dávku pohybu během těhotenství a neobávejte se ani skleničky vína. Stačí nad svými rozhodnutími přemýšlet a být opatrná vzhledem ke svému zdravotnímu stavu.

Čemu se vyhnout?

Během těhotenství je snad jasná absolutní nekonzumace alkoholu, drog a tabákových výrobků. Všechny tyto látky totiž poškozují plod a mají vliv na jeho vývoj. Další omezení se týká i léků. Vše, co vy konzumujete, konzumuje i plod. Veškeré užívání léků byste měla nejprve probrat se svým lékařem. Některé léky a doplňky stravy nejsou pro dítě nebezpečnými, ale dlouhodobé užívání léků by mohlo být pro plod škodlivé.

Jak je to se sexem?

Otázka, která je často považována za tabu. Jak to s tím sexem během těhotenství je? Pravdou je, že pokud se těhotenství vyvíjí normálně, nic nebrání tomu, abyste sex provozovali. Plod chrání plodový vak s plodovou vodou a též děložní svaly a nemusíte se bát žádného ohrožení dítěte.

Přizpůsobení stravy a pití?

Během těhotenství nemusíte držet žádnou speciální dietu. Důležité je v tomto období poslouchat své tělo. Ranní nevolnosti, nadýmání a pálení žáhy si řekne o svůj vlastní jídelníček samo. Naslouchejte svému tělu a dopřejte si vše, na co máte chuť, zvláště pokud je to zdravé. Myslete však stále na to, že co jíte vy, jí i vaše dítě. Omezení by se mělo týkat především pálivých jídel, kávy a černého čaje. Nezapomeňte, že budete jíst za dva a čím zdravěji, tím lépe.