Jaká rizika číhají na děti v předškolním věku?

Rizikových situací, do kterých se dítě v předškolním věku může dostat, je poměrně mnoho. Děti ve věku od 4-6 let jsou velmi zvídavé, komunikativní, bystré a učenlivé, také velmi aktivní. Připravte je na některé životní situace, které jim mohou ušetřit mnohá zranění či negativní zážitky. 

Dítě v předškolním věku

Dítě v tomto věku začíná být již poměrně nezávislé, špatně odhaduje své vlastní schopnosti, nemá příliš silný pocit zodpovědnosti a všemu novému se teprve učí. Vše je pro něj nové a vy ho každodenně učíte a dostáváte do interakcí, které zažívá poprvé a musí se naučit, co je pro něj správné a co ne.

Rizikové situace

Pro děti předškolního věku jsou rizikové situace týkající se silničního provozu či trávení volného času. Děti v předškolním věku byste měli poučit o přecházení silnice a chození po chodnících. Je velmi důležité, aby vaše dítě dodržovalo tyto zásady. Může mu to zachránit život. Děti v prvních třídách již často chodí samy do školy a chvilková nepozornost může způsobit velké nepříjemnosti. Dítě byste také měly naučit tomu, aby se v autě poutalo, samozřejmě mu s tím ze začátku pomůžete. Dáte mu poučení do budoucnosti, že připoutání se, je velmi důležité.

 

Při koupání a sportování

Vzpomínáte si na děti na sjezdovce, které se teprve učí lyžovat, ale už jedou rychlostí blesku? Děti si příliš neuvědomují, co jim po pádu hrozí. Proto jsou pro ně rizikovými situacemi také sportovní aktivity, jako je bruslení, lyžování, jízda na kole či skateboard. Chraňte je bezpečnostními pomůckami, jakými je i helma. Pokud se s dětmi vydáváte na koupaliště či do bazénu, nikdy je nespouštějte z očí na příliš dlouhou dobu. Dítě se může nešťastnou náhodou utopit i v brouzdališti. Vysvětlete také dětem, ať nikdy neskáčou po hlavě do vody a nepotápí se na příliš dlouhou dobu.