Jak vyzrát na dětské vši

Když dítě začne navštěvovat školu nebo školku, lze předpokládat, že je otázkou času, kdy se od školního personálu dozvíte nepříjemnou novinu a to tu, že se mezi dětmi objevily vši. Ačkoliv nebyly prokázány žádné vážně zdravotní problémy, které by přítomnost vší v dětských vlasech způsobovaly, rozhodně nelze jejich přítomnost ignorovat a mávnout nad nimi rukou. Zbavit se jich musíte tak jako tak a čím dříve si jich všimnete a zajistíte patřičná opatření, tím lépe.

První pomoc při objevení vší

Pokud jste byli ve škole informováni o to, že se mezi dětmi objevily vši, neváhejte a ihned dítěti zkontrolujte vlasy. Jestliže v nich naleznete hnidy nebo vši, vydejte se zakoupit speciální přípravek, kterým se těchto nepříjemných tvorečků zbavíte. Nejpoužívanější jsou spreje a šampony, které najdete v drogerii a lékárně. Určitě budete znát takzvaný Diffusil, který lze zakoupit v podobě spreje i šamponu a účinně bojuje s dětskými vši. Dále existují i výrobky na olejové bázi, které jsou o něco šetrnější. Vždy postupujte podle návodu uvedeného na výrobku. V boji proti vším ale nestačí jen jednorázová péče, ale bude třeba přípravek aplikovat na vlasy opakovaně, prohlížet je a často vyčesávat parazity i hnidy. K tomu, aby se hnidy uvolňuji z vlasů nám také uvedené přípravky pomohou. Pro vyčesávání použijte speciální hřebínek určený přímo na vši. Než se ale pustíte do samotného vyčesávání, vlasy namočte, jelikož tak vším znesnadníte pohyb a budou se vám tak snadněji odstraňovat. V některých případech přijde na řadu dokonce i stříhání vlasů. Obzvlášť praktické je stříhání pochopitelně u krátkých účesů, kdy se tímto jednoduchým způsobem zbavíte vší, aniž byste přišli o bohatou hřívu. I po ostříhání však bude třeba hlavu zkontrolovat a vyčesat zbytky hnid a vší.

Definitivní tečka za vší

Jak už jsme uvedli, vší se nezbavíte ze dne na den. Vlasy bude třeba opakovaně kontrolovat a dle potřeby vyčesávat či znovu aplikovat ochranné prostředky. Samotná veš mimo dětské vlasy přežívá velmi krátkou dobu, avšak to neznamená, že byste měli o to snadnější práci. Při objevení vší je třeba dohlédnout na vyprání ložního prádla, pokrývek hlavy a podobně. Pokud se vám podařilo po čase boj se vší vyhrát, máte prozatím vystaráno a o problém méně. Bohužel vši se často vrací, a tak nebude překvapením, pokud je vaše děti po nějaké době budou mít zase. Zakoupené prostředky na hubení vší si proto doma raději uschovejte. Možná se vám totiž budou brzy hodit znovu. Základem je důkladné prohlédnutí vlasů a podchycení vší už od začátku. Čím déle na vlasech budou zákeřné vši působit, tím hůře se vám z nich budou následně vyčesávat, až vám nakonec skutečně nezbude nic jiného, než vlasy nechat bez milosti ostříhat.