Domov bezpečný pro dítě
Když si domů přivezete miminko, vše by mělo už být připraveno tak, aby nejen poznalo, že právě tady je doma, ale aby mu zde také nehrozilo žádné nebezpečí. Jak totiž vaše dítě poroste, bude třeba dávat čím dál větší pozor na to, kde se pohybuje, s čím si hraje a zda není vystaveno jakémukoliv riziku jako je například pád ze schodů, popálení ruky a podobně. Jak zajistiti dítěti bezpečný domov, ve kterém bude skutečně v bezpečí?
Na co se zaměřit nejdříve
Od prvních okamžiků je potřeba eliminovat vše, na co vaše dítě s postýlky dosáhne. Pryč musí všechny drobné předměty, které by mohlo spolknout, ostré věci, o které by se mohlo poranit a nebezpečné věci jako jsou elektrické zásuvky apod. U hraček, které bude mít v postýlce, musíte dbát na jejich čistotu a často je prát nebo umývat. Pokud máte domácího mazlíčka, opět bude třeba více dohlédnout na to, aby vaše miminko vyrůstalo v dokonale čistém prostředí bez bakterií. Jak bude růst, bude také větší riziko zranění. S prvními krůčky jej bude popohánět touha vše vyzkoušet, osahat a nejlíp i ochutnat. Začít byste měli u již zmíněných elektrických zásuvek, které můžete velmi jednoduše opatřit plastovou krytkou. Ta se dá odstranit pomocí speciálního háčku, takže vaše dítě si kryt samo neodstaní. Pokud máte doma schody, opatřete je bezpečnostní brankou, přes kterou se dítě nedostane a nebude tak vystaveno riziku pádu. Vratký nábytek a dekorace důkladně zabezpečte, aby nehrozilo, že je na sebe dítě převrhne. A protože jsou dětské krůčky velmi nejisté a často hrozí pády, musíte všechny ostré hrany na nábytku opatřit plastovým chráničem, který v případě, že na něj dítě upadne, nezpůsobí vážné poranění. Na co však spousta rodičů zapomíná jsou podlahy a jejich povrch, který dítěti může připadat velmi kluzký. Řešením v tomto případě budou speciální protiskluzové podložky nebo samolepicí bloky. U dětí, která se již pohybují a prozkoumávají každý kout, by měla být důkladně zabezpečená i okna a dveře. Často ve zprávách slyšíme o dětech, která nedopatřením vypadla z otevřeného okna, takže jejich důkladné opatření pojistkou rozhodně nepodceňujte.
Bezpečná koupelna
Aby si dítě neublížilo ani během koupání, pořiďte mu dětskou podložku s nastavitelnou hloubkou. Tu umístěte do vany a můžete v ní bez problému dítě umýt, aniž byste je museli po celou dobu držet v rukou, které při aplikaci mýdla a dětského oleje mohou nepříjemně prokluzovat. Pokud už dítě nechce v dětské podložce být, nalepte na dno vany protiskluzové samolepky. Na škodu rozhodně nebudou ani dětské pojistky na vodovodní kohoutky, které zabrání například i manipulaci dítěte s horkou vodou. I přes všechna uvedená opatření, kterých je pochopitelně ještě mnohem více, nikdy nenechávejte dítě v koupelně samotné bez dozoru.