Vyrazilo si vaše dítě dech? Jaká je první pomoc?
Možná to znáte z dětského hřiště. Dítě se houpe na houpačce, a když je nejvýš, má nápad, že z ní vyskočí. Místo toho aby přistálo na nohou, však spadne a vyrazí si dech. Co dělat, když se tohle stane?
Co se děje s tělem, když nemůžete dýchat
Vyražený dech se odborně nazývá apnoická pauza, nebo krátká apnoe. Nemoct dýchat nastává v případě, kdy dítě prudce narazí do střední části hrudníku, či zad. Tělo reaguje krátkodobým stažením bránice a zabraňuje tak dítěti dýchat.
Naštěstí tento stav není vůbec nebezpečný, i když může vyvolat silnou paniku. Vyražený dech totiž trvá do dvaceti sekund a zpravidla vymizí sám. Pokud se dítě bude dusit déle, jedná se o jiný problém a v tom případě je potřeba zavolat záchrannou službu.
Jak pomoci dítěti, které si vyrazilo dech?
Jak jsme již výše psali, vyražený dech není problém, který by dítě ohrožoval na životě, nebo který by vyvolal postižení do dalších let. Pokud se stane, že si vaše dítě jakýmkoliv způsobem vyrazí dech, chce to zachovat klidnou hlavu. Možná se vám budou sekundy zdát neskutečně dlouhé a pohled na dítě, které se nemůže nadechnout, skličující. Je ale potřeba nejdříve uklidnit sebe. Jakmile toto nastane, snažte se dítě uklidnit, posaďte ho a jemně mu masírujte bránice. Dítě by se mělo během pár chvil rozdýchat samo. Pokud vám přijde, že se trápí a nemůže dýchat dlouho, zkuste mu pomoci jemnými údery malíkovou hranou mezi lopatky.
Dávejte si také pozor, zda dítě, které nemůže dýchat, má určitě vyražený dech. Pokud ho přímo nevidíte, jak padá, zkuste zjistit (pokud to teda jde), co se stalo. Může se totiž také stát, že vdechlo předmět, který mu brání v dýchání. V tom případě by se muselo postupovat úplně jinak.
Vyražený dech může vypadat zlověstně, ovšem nejedná se o problém, který rychle nevymizí.