Přivýdělek během mateřské dovolené

Jste na mateřské dovolené a máte volné chvilky, které byste ráda věnovala nějakému způsobu přivýdělku? Pak si budete muset dát pozor na to, jaké práci se věnujete a kolik peněz tak přijde do vašeho rodinného rozpočtu. Hlídat si musíte jak částky, tak i smlouvy a způsobu jejich uzavření. Dnes si proto uvedeme základní kritéria pro možný přivýdělek na mateřské dovolené.

Jaké jsou vaše možnosti přivýdělku

Jestliže jste nastoupila na mateřskou dovolenou, můžete si pochopitelně přivydělávat a to například i u zaměstnavatele, u kterého jste pracovala před nástupem na mateřskou, avšak pouze v případě, že zvolíte jako způsob smlouvy Dohodu o provedení práce. Maximální možná výše vašeho možné výdělku není nijak stanovena. Pozor však na hranici deseti tisíc korun. Po jejím překročení, tedy pokud si vyděláte více než 10 000 Kč měsíčně, bude třeba odvádět sociální a zdravotní pojištění. Pokud se ale během mateřské dovolené chcete pustit například do podnikání, také pochopitelně můžete. Horší situace nastává v případě, že jste podnikali již před nástupem na mateřskou a z této činnosti jste odváděli příspěvky nemocenského pojištění, z kterých je vám nyní vyplácena podpora v mateřství. V takovém případě v podnikání nesmíte osobně pokračovat, ale můžete se nechat zastoupit zaměstnanci, například pokud vlastníte obchod, tak práci budou vykonávat prodavačky. Pokud ale vaše podnikání sloužilo před nástupem na mateřskou pouze jako váš přivýdělek, tedy to pro vás nebyla hlavní pracovní činnost, ale pouze vedlejší, můžete v podnikání pokračovat i nadále.

Tip: Chcete využít čas na mateřské novým studiem, nebo dokončit stávající? Nebude to lehké, ale ve výsledku velmi prospěšné. Čas na mateřské je totiž pro studium ideální. Váš nepřítel ovšem bude čas, kterého opravdu nebudete mít nazbyt. S tím vám může pomoci služba vypracování podkladů diplomové práce, případně vypracování seminárních prací na zakázku.

Pracovat můžete i z domu

Vždy pochopitelně záleží na oboru, ve kterém pracujete. Moderní trend takzvaných home office ale maximálně podporuje matky na mateřské dovolené, protože jim tak poskytuje dostatek prostoru pro práci z domu. To se týká pochopitelně především zaměstnáních, při kterých je vyžadována práce s PC a lze je tedy stejně dobře provádět jak z domu, tak z kanceláře. Mnoho žen si tak přivydělává například jako účetní, grafičky nebo online marketingové poradkyně. Informujte se u svého zaměstnavatele, zda alespoň částečnou možnost home office nenabízí. Na internetu také jistě najdete plno nabídek například na jednorázovou výpomoc, kterou můžete vykonat opět na Dohodu o provedení práce. Způsobů, jak si přivydělat bez toho, aniž byste musela denně dojíždět do kanceláře, je mnoho. Stačí správně hledat a nebát se zeptat ve svém okolí.

Kdy můžete nastoupit do práce

Zákon ustanovuje, že žena nesmí nastoupit do práce minimálně do doby ukončení šestinedělí. Ani zaměstnavatel v takovém případě nic nezmůže, protože by jednal protizákonně. Jisti si ale můžete být tím, že při nástupu na mateřskou, je váš zaměstnavatel povinen vám podržet pracovní místo. Nemusí se však ale jednat o stejnou funkci, jakou jste doposud vykonávali. Po uplynutí mateřské dovolené můžete přejít na dovolenou rodičovskou nebo nastoupit do práce. Rodičovskou dovolenou totiž mohou čerpat jak muži, tak ženy – záleží na tom, jak se dohodnou.