Sex v těhotenství – ano, či ne?

K sexu v těhotenství se stejně jako k jinému taburizovanému tématu váže mnoho pověr. Je ale sex v těhotenství vhodný? A jak ho provozovat, a kdy se mu raději vyhnout? To vám povíme v dnešním článku. 

Můžete mít v těhotenství sex?

Pokud je vaše těhotenství bez komplikací, sexu můžete mít kolik jen chcete. Záleží jen na tom, jak často ho budete chtít. V těhotenství je totiž většina žen často unavených a prožívají různé nevolnosti. Období, ve kterém budete mít na sex chuť nejvíce, je zpravidla druhý trimestr. V tuto dobu totiž vzrůstá přítok krve do pohlavních orgánů a prsou, tím pádem se stávají citlivějšími.

Některé páry se sexu bojí, aby neublížili dítěti, či aby nezpůsobili potrat. Tato obava je ale úplně zbytečná. Dítě nemůžete zranit, jelikož je chráněné plodovou vodou a sliznicí. A orgasmus u žen sice způsobuje děložní kontrakce, ovšem ty jsou úplně jiné, než kontrakce provázející porod.

Jaké sexuální polohy jsou nejvhodnější

Nejoblíbenější misionářská poloha, kdy je muž nahoře, je s nárůstem bříška stále obtížnější. Praktikovat se zpravidla dá jen v prvním trimestru těhotenství. Poté už je lepší, pokud je nahoře žena. Mezi oblíbené polohy v těhotenství patří tak například poloha na koníčka, kdy není váha partnera na ženině bříšku a žena také může ovlivňovat hloubku a rychlost pronikání, aby jí to bylo maximálně příjemné. Pokud je pro vás lepší mělké pronikání, doporučujeme polohu na boku.

Kdy sex neprovozovat

Pokud máte těhotenské komplikace, lékař vás sám upozorní, že byste se měli sexu vyhnout. Většinou to bývá při diagnóze předčasného porodu, vaginálním krvácení, problémech s poševním hrdlem, problémech s placentou a pokud čekáte více, jak jedno dítě.

Jestliže jste v těhotenství zdravé vy i vaše dítě, není čeho se obávat. Najděte se si partnerem polohu, která vám bude nejvíce vyhovovat.