Nepodceňujte pravidelný servis oken

Věděli jste, že životnost svých oken můžete prodloužit i na dvojnásobek? Klíčem k tomu je správná péče o ně a jejich pravidelný servis.

Spousta lidí si myslí, že okna si jednou zakoupí, nechá nainstalovat a tím to pro ně končí. Tak tomu ale není, respektive by být nemělo. Obzvláště pokud chcete, aby vám dobře těsnily a po několika letech užívání nebyly zralé na výměnu. Jak by tato péče měla vypadat?

Správná péče o okna

Základem péče o okna je jejich pravidelné mytí, které je vhodné provádět alespoň dvakrát do roka, v případě jejich umístění na rušné ulici i častěji. Spolu s okny ale důkladně umyjte i rámy. Vaší pozornosti by nemělo uniknout ani těsnění a okenní kování, které je zase na místě promazávat silikonovým olejem.

Ochranné nátěry

Povrch dřevěných eurooken pak je zapotřebí pravidelně obnovovat ochrannými nátěry. Plastová a hliníková okna jsou v tomto ohledu bezúdržbová. Velmi důležité je i pravidelné seřizování oken, které zajistí, že okna správně zavírají, otevírají a při zavření i správně doléhají. To už je ale vhodné svěřit specialistům.

Problémy s okny řešte včas

A pak je samozřejmě třeba řešit jakékoliv problémy, které se vyskytnou. Profukování, drhnutí při zavírání, skřípající panty, rezavé kování nebo obtížná manipulace s okenní klikou. Tak se problémy s okny nejčastěji hlásí. Rozhodně se nevyplácí je přehlížet, ony totiž samy od sebe nezmizí. Naopak se mohou prohlubovat a způsobit ještě větší škody, kdy vám nezbyde nic jiného, než okno či okna kompletně vyměnit. A výměna oken je rozhodně finanční náročnější než jejich oprava.

Obraťte se na profesionály

Servis oken v Ostravě provádí například firma Oknoprofik.cz. Její profíci vám okna (a spolu s nimi i dveře) perfektně seřídí a pečlivě je zkontrolují. Bude-li potřeba, tak vymění těsnění, promažou či opraví okenní kování, vymění zrezivělé panty nebo třeba okenní kliku. Zkrátka uvádějí vše pro to, aby vám okna sloužila jako ta nová.