Návod: Výroba domácí plastelíny pro děti
Hrají si vaše děti rádi s modelínou a plastelínou? Zkuste si za sychravých odpolední, kdy zrovna není nálada ani počasí na to jít ven, domácí plastelínu vyrobit. Budete k tomu potřebovat jen běžné ingredience a plastelína nebude obsahovat nic navíc, žádné nebezpečné látky. Vždyť děti si také s oblibou strkají plastelínu do úst a skrze pokožku rukou mohou absorbovat to, co se v plastelíně skrývá.
Domácí plastelína
Na výrobě domácí plastelíny není opravdu nic těžkého. Svou strukturou doma vyrobená plastelína připomíná plastelínu kupovanou, ale obsahuje jen to, co do ní zamícháte, dokonce může být i bezlepková. Je to pouze směs vody, soli a mouky, která se dobarvuje potravinářskými barvivy. Neobsahuje žádné chemikálie, mléčné produkty, ani pšenici. Pro vaše dítě by měla být netoxickou a neměla by pokožku nijak dráždit.
Co budete potřebovat?
- 1 šálek bezlepkové mouky
- 1 lžíce vinného kamene
- 1/2 šálku mořské soli
- 1/2 šálku horké vody
- 1-2 lžíce olivového oleje
- 5-8 kapek levandulového esenciálního oleje
- potravinářské barvivo
V menším hrnci smíchejte mouku s barvivem, vinným kamenem a mořskou solí. Používat můžete barvivo sypké či v podobě kapaliny. Do mouky přisypávejte pouze barvivo sypké. Barvivo kapalné rozmíchejte ve vodě. Pořádně barvivo promíchejte. Poté přidejte (obarvenou) vodu, olivový olej a ohřívejte na mírném ohni. Nezapomeňte stále míchat do doby, dokud se vám nezačne tvořit pružná koule. Jakmile směs dosáhne požadované konzistence, sundejte ji z teple. Poté nechte vychladnout. Až úplně na závěr do vzniklé koule řádně zapracujte levandulový olej. Skladujte plastelínu ve vzduchotěsné nádobě.
Pro levandulový olej?
Při modelaci se plastelína zahřívá a uvolňuje ze sebe vonné látky. Jistě znáte typický odér klasické modelíny nebo plastelíny. Domácí plastelína však voní po levanduli, ta pečuje o dětskou pokožku, zklidňuje ji a děti výpary také vdechují. Levandule je uklidňuje a příznivě působí na jejich nervový systém.